Vřes: Jak ho pěstovat, ale i jak se liší od vřesovce

Vřes obecný patří mezi nejoblíbenější podzimní rostliny. Existuje v několika barvách a vytváří na oknech nebo v záhonech krásné aranžmá. Jak ho správně pěstovat, aby vydržel co nejdéle?

Vřes obecný (Calluna vulgaris) je známý pod řadou různých lidových názvů (vřes skotský, břes, břasa, erika, řes, chvojčina, břesňák, jindavec, hnidavec, hyndavec, modrý rozchod, suchotinka a patří mezi trvalky. Kvete většinou v srpnu až dubnu. Objevuje se v severních oblastech Evropy, v Malé Asii, dostal se do Severní Ameriky a na Nový Zéland.

Vřes potřebuje vhodný substrát

Po přinesení domů je ideální vřes, podobně jako spoustu jiných rostlin, přesadit. Vsaďte ho do substrátu pro rododendrony a azalky. Někdo zase sahá po substrátu pro borůvky a brusinky. Jinou možností je smíchat rašelinu, písek a zeminu v poměru 3:2:1.

Nezapomeňte na to, že vřes potřebuje na dně květináče mít drenážovou vrstvu. Hodí se perlit, keramzit nebo zkrátka malé kamínky.

Pozor na správnou zálivku

Vřes je sice odolný proti suchu, ale miluje vlhkost. Ale pozor, vřes nesmíte ani přemokřit. Pokud by byly kořeny ve vodě, nemohly by se dostat ke kyslíku. Pak by je napadaly houby a plísně, případně by rostlina pomalu umírala.

Pokud si nejste jisti vhodnou zálivkou, vsaďte na drenáž. V létě bude vřes potřebovat vyšší zálivku. Přes chladnější měsíce ji omezte. A jakou potřebuje vodu? Neměla by být tvrdá kvůli obsahu vápníku, ale také potřebuje odstátou vodu.

Foto: Pixabay

Kde pěstovat vřes

V bytě, kde je horko a přesušený vzduch (obzvlášť v paneláku) nevydrží vřes dlouho. Pokud mát balkon, zahradu, nebo zvolte možnost dát truhlík ven na parapet.

Podmínky pro pěstování vřesu

Když vřes kvete, můžete ho pravidelně hnojit (není nezbytně nutné). Zvolte hnojivo pro vřesy, hodí se i hnojivo pro rododendrony, azalky. Opět dávejte pozor, aby neobsahovalo vápník. Co se týká pravidelnosti, stačí jednou za dva týdny.

Vřes postavte někam, kde je dostatek světla (nesmí na ostré slunce, to by rostlinu spálilo). Jen tak zajistíte bohaté květy a hustý porost.

Rostlina se množí řízkováním v červenci a srpnu, nebo semeny. Měli byste vědět, že po odkvětu (většinou na podzim) se vřes má seřezat. Výrazné zmlazení se pak doporučuje jednou za 3-4 roky.

Foto: Pixabay

Jak rozeznat vřes a vřesovec

Rozeznat vřes (Calluna) a vřesovec (Erica) je poměrně složité. Liší se v květu, přičemž vřes má pět malých lístků a korunu se samostatnými lístky, zatímco vřesovec má většinou čtyři lístky, srostlé do trubkovitého nebo džbánkovitého květu. Květy vřesovce bývají bohatší a výraznější, ale u vřesu bývají viditelnější zelené jehlicové lístky.

Zdroj:
Wikipedia.org
Gardenia.net
nature-and-garden.com

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *