Zahrady se stinnými místy nejsou žádnou výjimkou, často jim ale schází půvab. Mohou být krásné, protože existuje spousta nádherných rostlin, které milují tmavé kouty. Víme, které to jsou.
Máte na zahradě, nebo na dvorku, tmavá místa, kam téměř nejde sluníčko? V tmavém koutě vašeho venkovního prostoru nemusí být jen kapradiny. Místo může vypadat velmi svěže. Na co se zaměřit? Při výběru rostlin do stínu se příliš nezaměřujte na tmavě zelenou, protože její větší plocha vyvolává ponurý dojem. Neznamená to, že byste na tmavě zelenou měli zapomenout. Tyto rostliny využijte jako základ a pozadí. Doplňte je ale barvami: bílou, světle žlutou, lila, světle fialovou, světle růžovou a dalšími pestrými barvami.
Rododendron a azalka
Pokud máte hodně prostoru, můžete si zvolit mohutný rododendron. Stálezelený keř může kvést od dubna do června (rané kultivary), zvolit můžete i středně rané a pozdnější, které kvetou později a také mají trochu jiné nároky. Jejich krásně barevné květy jsou vždy nádherné. Jakýmsi chudším příbuzným jsou azalky. Stálezelený, i opadavý keř se může také pochlubit kouzelnými květy a bude vždy ozdobou.
Popínavé rostliny
Pokud byste si rádi zařídili kout s popínavými rostlinami do stínu, vyplatí se sáhnout po břečťanu. Pozor ale na jeho bujný růst. Jinou variantou je loubinec pětilistý (Parthenocissus quinquenfolia), který se plazí po zdi až do výšky 15 metrů. Má bronzově zelené listy s krémovým žilkováním. Listy na podzim zčervenají, pak opadají a zůstane síť výhonů. Roste na západní a severní straně, ve stínu, polostínu i na slunci. Podobně ozdobný je přísavník trojcípý (Parthenocissus tricuspidata). Má nepoživatelné plody, které ale chutnají ptáčkům.
Kapradiny
Ve stínu by samozřejmě nemusely chybět kapradiny. Vybírat můžete z velkého množství druhů. A pro dekorativní vzhled za přítomnost v zahradě určitě mají význam.
Barvínek
Barvínek je stálezelená bylina nebo keřík s poléhavými výhony. Nenáročná trvalka začíná kvést už koncem února. V přírodě najdeme jen barvínek menší (Vinca minor), ale vybrat si lze i z různých kultivarů: Alba (bílé květy), Atropurpurea (tmavě fialové květy). Zajímavou variantu představuje Ralph Schugert, protože má zelené listy s bílým lemem. Bohatě se rozrůstá.
Mezi půdopokryvné trvalky do stínu kromě barvínku patří třeba také mechovec (Cotula squalida), nebo také kouzelně nafialovělá bedrnička (Acaena). Zajímavým zástupcem je i mochnička (Waldsteinia), která vyniká jednoduchými žlutými květy. Stínomilná rostlina vytváří nádherný žlutý koberec.
Čemeřice
Mezi věčné rostliny patří i čemeřice (Helleborus), která kvete i v zimě (stačí se trochu oteplit) a na jaře. Jednoduché květy mají bílou, zelenou, růžovou barvu. Trvalka potěší celý rok.
Čechrava
Čechrava je mrazuvzdorná nenáročná trvalka, která má nádherné květenství: může být bílé, růžové, ale i fialové. Kvete v létě a dorůstá jednoho metru. Daří se jí ve stínu a polostínu a bude se jí dařit v polostínu i stínu.
Pryšec
Pryšec mandloňovitý (Euphorbia amygdaloides) je oblíbený pro své malé a nenápadné květy, které jsou velmi dekorativní. Trvalka se dobře kombinuje (s kakostami, sasankami, plicníky) a miluje místa pod listnatými stromy. Je mrazuvzdorný a kvete na jaře. Pozor na latex, který z rostliny vytéká při nalomení. Je potřeba ho ihned smýt.
Rostlina, na kterou se možná trochu zapomíná, je obyčejná pomněnka lesní (Myosotis sylvatica). Krásná drobná rostlinka s modravými kvítky se hodí do skupinových výsadeb.
Zdroj:
gardenersworld.com
countryliving.com/uk