Půda po náročné sezóně potřebuje odpočinek, zaslouží si tedy trochu údržby. Konec října je pro tyto práce ideální. Co vše je třeba provést, aby zase na jaře mohly záhony a trávník vypadat svěže?
Příprava záhonů na zimu
Využívané záhony je třeba důkladně zrýt. Aby se zregenerovaly, vyplatí se nanést kompost. promíchejte s kompostem, aby byly připravené na jaro. Záhon je třeba chránit například netkanou textilií.
Také můžete vysít mrkev, ředkvičky, petržel, sklidit se pak dají na jaře.
Uskladněte hlízy
Květinové záhony také potřebují péči. Jiřiny, gladioly a další hlíznaté květiny, které nemohou přezimovat venku, potřebujete zazimovat. Opatrně je vyndejte vidlemi, zkontrolujte, jestli jsou rostliny v pořádku – bez škůdců a oklepané, vyschlé je opatřete visačkami a vložte do bedýnky. Bedýnky se vystelou novinami a na ně se nasype rašelina. Nandáte hlízy a prosypete rašelinou. Rostliny se nehnojí, ale můžete je ošetřit prostředky proti houbám.
Péče o záhony trvalek
Záhony s trvalkami je třeba proplít, odstranit shnilé a suché rostliny. Hodí se opět využít kompost nebo mulč. Rostliny, které je třeba chránit před zimou, přikryjte chvojím, nebo jiným vhodným způsobem. Horní část rostliny můžete ochránit jutou, případně netkanou textilií. Pokud máte vyšší rostliny, je potřeba je svázat, aby je sníh neponičil.
Příprava trávníku na zimu
Shrabejte listí, posekejte trávník, ale tentokrát ne příliš nízko (zhruba na 4 centimetry. Vyplatí se také trávník provzdušnit vertikutačními hráběmi s drátky. Ty se postarají o odstranění uschlé trávy. Jestli chcete skvěle vypadající trávník, můžete ho přihnojit podzimními hnojivy – bez obsahu dusíku. Prázdná místa osijte travními semeny. Na jaře bude výsledek zjevný.
V zimě může na trávníku vzniknout sněžná plíseň – kulaté rozšiřující se skvrny. Způsobuje je houba rážovka sněžná. Prevencí je již zmíněná vertikutace a hnojení s obsahem draslíku.
Péče o stromy a keře
Koncem října většinou bývá poslední doba, kdy možné zasadit ovocné stromy a keře, lépe pak rostou.
Také ovocné stromy a keře je třeba chránit před mrazem. Kořeny ochrání třeba hromádka listí, která stromek hnojí přirozeným způsobem. Postarat se můžete i o kmen, když ho natřete vápnem. Jinou možností jsou speciální ochranné fólie.
Co dalšího provést na zahradě
Pokud máte na zahradě sudy s vodou, nenechávejte ji přes zimu. Sudy je třeba vypustit, jinak by ho mohly zničit mrazy. Hadice také nesmí zůstat na mrazu, před uklizením se dají ošetřit třeba glycerinem.