Pohodové levandulové pole je úchvatné. Založte si levandulovou zahradu

Francouzská Provence je lákadlem mnohých z nás. Možná je to právě těmi levandulovými lány. Levandulové pásy jsou nádherné a pokud po nich toužíte, pusťte se do zakládání záhonů. Využijte naše tipy.

Levandule svou nádhernou barvou vyvolává pocity pohody. To nejspíš důvodem, proč se tahle rostlinka stala velmi oblíbenou. Pěstovat ji není nic složitého. Poradíme, jak si postupně vypěstovat krásné a bohaté keříky.

Kterou levanduli zasadit na zahradu

Rod levandule patří do čeledi hluchavkovité a zahrnuje zhruba 40 druhů (včetně kříženců). Především se jedná o polokeře, někdy o vytrvalé byliny. Rostliny, které jsou typické svou úžasnou vůní, mohou kvést fialovým, bílým nebo růžovým květem. U nás se pěstuje především levandule úzkolistá, které se říká i levandule lékařská (Lavandula angustifolia).

Dalším druhem, který se dá sehnat u nás je levandule smilovitá (Lavandula stoechas), levandule francouzská, korunkatá nebo také levandule Anouk. Nízký polokeřík vyniká velkými fialovými květy. Kvete už v květnu, tedy mnohem dříve než jiné druhy. Levandule širokolistá (Lavandula latifolia, klasová nebo portugalská) dorůstá většího vzrůstu než levandule lékařská. Pořídit si můžete i levanduli prostřední (provensálská, Lavendin, Lavandula x intermedia,) která vznikla křížením L. angustifolia a L. latifolia.

Levandule se postupně rozrůstá a můžete z ní mít radost 10 až 15 let. Včas je pak třeba myslet na jejich obnovu.

Foto: Pixabay

Kdy sázet levanduli

Sazenice levandule jsou snadno k sehnání. Do země je vhodné ji dát v době, kdy příliš neklesají teploty a pohybují se alespoň okolo 15-20 °C. Jedná se hlavně o konec května a o červen.

Levanduli můžete na zahradě zasadit k nejrůznějším rostlinám, snese se téměř se vším, od růží, až po zelí. Také patří mezi rostliny, od kterých se klíšťata drží v uctivé vzdálenosti.

Jak sázet levanduli

Protože levandule miluje slunce, najděte jí takové místo, kam dopadá dostatek slunečních paprsků. Půda by měla být dobře propustná. Do sázení se pusťte pozdě odpoledne. Zem bude teplá a nebude ji vysilovat slunce. Vyhrábněte pro rostlinky jamky a nalijte do nich vodu. Do jamky dejte trochu štěrku a hlínu z kompostu. Rostliny sázejte do sponu 50 cm a měly by mít zhruba 10 cm. Levanduli vyndejte z květníku, opatrně uvolněte kořeny, vložte ji do jamky a zasypte zeminou.

Foto: Pixabay

Jak pečovat o levanduli

Levanduli zalévejte opatrně. Nesnáší totiž přemokření. Po zasazení zalévejte spíše mírně, zato pravidelně. Když jsou pak rostliny starší, zalijte je trošku jednou za čas. Ideální je dešťová nebo odstátá voda. Pokud by byla půda příliš mokrá, mohou se objevit skvrny na listech a uhnívat kořeny. Rostliny mohou také odejít, pokud se půda v zimních měsících příliš namočí.

Jak přimět levanduli, aby kvetla

Toužíte po bohatých levandulových keříčcích? Aby hezky kvetly, je potřeba, aby půda nebyla příliš úrodná. Vysoce úrodná půda podporuje mnoho zelených listů a méně květů. Případně přidejte písek nebo štěrk. Provzdušní se a hustota živin bude nižší. Levandule miluje pražení slunce a potřebuje alespoň šest až osm hodin slunečního světla. Pokud je listů hodně a málo květů, mohou je zastiňovat. Pak rostlinu prořezejte.

Rostlinu je třeba prořezat vždy na jaře, pak pokvete častěji a plněji.

Zdroj:
https://zavunilevandule.cz
https://cs.wikipedia.org/wiki/Levandule
https://www.gardenia.net/
https://www.thespruce.com

Pošlete článek dál:

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *