Podzim je plný činností, které někdy neděláte úplně rádi. Možná mezi ně patří právě hrabání listí. Listí ale někdy není nutné hrabat a naopak spadaného listí můžete využít.
Využívat darů přírody je opět pro řadu lidí maximálně důležité. Mezi tyto dary patří i spadané listí. Proč ho tedy všechno nedávat na kompost? Jedná se totiž o zásobárnu minerálů, které stromy čerpají z půdy. Významný je podíl uhlíku a dusíku. Rozložené listy poslouží nejen jako kompost, ale i jako užitečný mulč, který můžete využít v užitkové i květinové zahradě. A nakonec se hodí i jako trávníkové hnojivo.
Listí jako potrava pro živočichy
Když se listí přidá do zahrady, živí žížaly a další užitečné mikroby. Kromě toho poslouží jako úkryt pro užitečný hmyz i živočichy. Jedná se třeba o ježka, různé hlodavce a obojživelníky. V listí se zabydlují také housenky motýlů, které na jaře poslouží jako strava pro ptáky. Pro ježky a obojživelníky můžete vytvořit kupičky.
Díky listí je také těžká půda lehčí a písčité půdy mají více vlhkosti. Listí na zemi pomáhá také tím, že nedovolí půdě rychle promrznout do hloubky.
Připravte si ochranu pro stromy a keře
Listí dobře chrání trvalky, dvouletky, cibuloviny a samozřejmě i dřeviny před holomrazy, ale i nepřízní počasí, jakou je velký vítr, ostré slunce. Tím, že vytvoříte tento mulč, tak rostliny nejen ochráníte, ale poskytnete jim i výživu.
Jak na to? Není v tom žádná věda. Stačí trvalky a menší keře zasypat vrstvou listí tak, aby byly zakryté. Ani v případě dalších rostlin to není komplikované. Opět ke stromům a keřům přidáte vrstvu okolo kmenu. Vždy se vyplatí provádět tuto činnost hlavně u mladých stromů. Díky tomu je hezky chráněn kořenový systém. Některé stromy mají širší kořenový systém, tak na to myslete. Výše mulče by měla být několik centimetrů nad zemí. Nejvíce mulče by mělo být těsně u kmene.
Vliv spadaného listí na stav trávníku
Kromě toho, co už jsme napsali, vás možná napadlo, jaký bude výsledný stav trávníku. Objeví se fleky nebo prázdná místa bez trávy? Vemte na to sekačku a listí rozsekejte. Na trávníku ho rozložte rovnoměrně. Bude se pak lépe rozkládat a zajišťovat výživu. A to oceníte i na jaře.
Kromě sekačky můžete na pomoc využít i zahradní vysavač. Hodit se bude takový, který nejen fouká a vysává, ale i drtí. S hráběmi to pak nebude taková práce.
Které listí nesmí na kompost
Listí, které zbude po zasypání záhonů, trávníku, keřů a stromů, dejte na kompost. Do kompostu se hodí listí z okrasných keřů, ovocných stromků (pokud nebyly stromy napadeny, protože jinak by se choroby rozšiřovaly, obzvlášť ty houbové) a stromů (líska, javor). Nedávejte tam ale pomalu se rozkládající listí a to, které má vyšší obsah tříslovin (ořešák, jírovec).