Jak vypadá medvědí česnek a jak ho rozeznat od konvalinky

Medvědí česnek je skvělá bylinka, která projasní jaro svou skvělou česnekovou chutí. Když se na něj vydáte do přírody, dejte si ale pozor, abyste se pak neotrávili. Víme, jak ho rozeznat od konvalinky.

Medvědí česnek dodává tělu sílu a energii. Proto se za ním vydáváme do lesa. Někdy se ale jedná vysloveně o hony a nadšenci otrhají vše, co v přírodě najdou. Proto někteří místa nálezu tohoto divokého česneku, jak se mu také říká, tají. Každopádně by měl být člověk při sbírání medvědího česneku ohleduplný k přírodě a zcela nelikvidovat naleziště.

Jak vypadá medvědí česnek

Výsledek sběru ale nemusí také dopadnout dobře, protože si tuto skvělou bylinku můžete splést s konvalinkou. Co mají obě rostliny společného a čím se liší?

Medvědí česnek spolehlivě poznáte podle květu. Nemá totiž zvonečky typické pro konvalinku, která je jedovatá. Jestliže se ale jedná o mladou rostlinu bez květů, je to trochu komplikovanější. Medvědí česnek má řapíkaté kopinaté listy, které vyrůstají ve spodní části lodyhy. Když listy promnete, ucítíte typickou štiplavou vůni. Důležité je sledovat růst listů. Listy medvědího česneku totiž vyrůstají samostatně ze země na rozdíl od konvalinek. U konvalinky se jedná o dva listy, které rostou proti sobě na jednom stonku.

Foto: Pixabay

Jak odlišit medvědí česnek od ocúnu? Ocún má jednoduché listy, široce kopinaté až páskovité, podlouhlé, celokrajné, lysé a přisedlé. Většinou rostou jednotlivě. Ocún má narůžovělé až tmavě fialové trubkovité květy, podobné krokusu. Kvete na podzim.

Medvědí česnek dodává sílu

Medvědí česnek je velmi silnou bylinkou, která je už dlouhá léta využívaná pro tradiční léčbu. Jednalo se nejen o posílení proti nachlazení, kašli a rýmě, ale také na očistu krve, detoxikaci. Čistí ledviny, játra i močové cesty. Ukazuje se jeho antibakteriální, antibiotický a antimykotický vliv. Má tedy velmi podobné vlastnosti jako jeho známější příbuzný, česnek kuchyňský (česnek setý).

Pokud si chcete být jisti tím, co vypěstujete, můžete si ho pořídit domů. Medvědí česnek se dá pěstovat nejen na zahrádce, ale také v květináči na balkoně, nebo na parapetu.

Zdroj:
Wikipedia.org
Gardenia.net

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *