Vlašské ořechy jsou jedním ze symbolů podzimu. Kromě symboliky a toho, že jsou chutné, obsahují řadu prospěšných látek pro lidský organismus. Ořechy jsou náchylné na plesnivění. Jak cennou potravinu uchovat, abychom ji skladováním neznehodnotili?
Jak sušit ořechy
Vlašské ořechy si můžete zakoupit nebo získat z vlastních zdrojů. Už při jejich výběru, je potřeba sledovat kvalita – výskyt plísně.
Pokud je sbíráte na zahradě, už tam odstraňte zelenou nebo nahnědlou slupku tak, aby zůstala jen skořápka. Ideálně si na sběr vezměte rukavice, protože se tyto slupky dají použít jako barvivo.
Ořechy zbavené slupky dávejte do krabice, na plech, na síto. Musí být naskládány v jedné vrstvě, aby k nim dobře proudil vzduch a ideálně umístěte venku na suchu a na větru. Jestliže prší nebo potřebujete ořechy skladovat doma. Sušeno by mělo být pozvolna. Jestliže začnou skořápky plesnivět, je třeba ořechy vyloupat. Také v tomto případě je třeba využít pozvolného sušení, umělé sušení se doporučuje do 40-50 °C. Pozvolné sušení trvá necelé dva měsíce.
Možnosti skladování ořechů
Dobře vysušené vlašské ořechy ve skořápce mohou vydržet až rok. Jak toho dosáhnout? Uskladněte je do dřevěných beden, případně do různých prodyšných pytlíků a skladujte je na suchém a tmavém místě. Ideálně by měl okolo zásobníku na ořechy dobře proudit vzduch. Pytlíky se většinou doporučuje zavěsit.
Může se stát, že budete potřebovat usušit samotná jádra. Ta se suší pozvolna, také zhruba měsíc. Umělé teplo se dá využít, ale na nižší teplotu (zhruba 25 °C).
Pokud se skladují pouze jádra, obecně platí, že by měly být uchovávány v uzavíratelné nádobě. Ta pak má stát v suché, temné a chladné místnosti.
Vlašské ořechy uskladníte ve sklenicích, můžete je zavařit, zamrazit. Uchovávají se pouze jádra bez plísně.
Skladování ve sklenicích
Vlašské ořechy můžete jen tak dát do sklenice. V této podobě vydrží asi rok. Pozor na kvalitní sklenice a dobré uzavření, aby tyto potraviny nenapadli moli. Ořechy jsou náchylné na plesnivění a žluknutí, proto je vhodnější je zavařit. Pokud se toho dočkají, zvládnou zavařené ořechy zůstat v dobrém stavu až čtyři roky. Všechny sklenice by měly být důkladně vyčištěné, stejně tak víčka.
Zavařovat ořechy můžete obvyklým způsobem. Využít se dá zavařovací hrnec – sklenici nechte asi po 20 minut v teplé vodě 80°C. Podobně se dá zavařovat i v horkovzdušné troubě. Zavařovat je možné i v mikrovlnné troubě – sklenice dejte do trouby a zapněte na nejnižší stupeň asi po tři minuty.
Po zavaření sklenice vždy hned zavřete novým nebo bezvadně vyčištěným víčkem, aby ořechy nepřebíraly cizí pachy. Sklenici otočte dnem vzhůru. Vychladlé sklenice dejte na chladné, suché a temné místo.
Nemáte-li v oblibě mikrovlnnou troubu, můžete obdobně zavařovat v troubě při asi 80 °C nebo v zavařovacím hrnci. Jen je třeba sklenice zatížit, aby s lehkým obsahem nevyplavaly.
Zamrazování ořechů
Jádra ořechů (celé i namleté) v bezvadném stavu můžete i zamrazit. Nasypte je do mrazících pytlíků. Použít můžete obyčejné, ale i speciální sáčky, ze kterých se dá vysát vzduch vakuovou pumpou. Jakýkoliv sáček ale musí být vždy dobře uzavřen. Mražené ořechy vydrží asi rok bez toho, aby změnily chuť. Při následném využívání je ale třeba myslet na to, že ořechy budou vlhké, pro další zpracování – mletí – je třeba nechat ořechy vyschnout.