Pokojové rostliny může napadnout řada parazitů. Co funguje na různé druhy škůdců, kteří napadají okrasu našich domovů. Přečtěte si, jak se zbavit drobného hmyzu, který škodí rostlinám. Zvolit můžeme chemické přípravky, ale také sáhnout po těch přírodních. Jak si poradit s mšicemi, puklicemi?
Jak poznáte mšice
Mšice vysávají rostliny. Nejčastější škůdce na našich rostlinách má podobu černých, nebo také zelených broučků. Jejich výskyt se pozná hlavně podle listů. Jestliže jsou napadeny, žloutnou, mění tvar, předčasně usychají a odumírají. Celá rostlina pak vadne, pomalu roste a také může dojít k jejímu úhynu. Rychle se množí a důležité je se jich zbavit co nejdříve.
Jak poznáte puklice
Puklice jsou červci, které poznáte podle vypouklých štítů. V mládí mají nažloutlou barvu, později nahnědlou a v dospělosti se nepohybují. Puklice třeba u citrusů velmi snižují úrodu, vedou k opadávání listů a plodů, mladé větvičky zasychají. Puklice se těžko likvidují.
Na mšice a puklice funguje mýdlová voda
Mýdlová voda patří mezi jedny z obyčejných tipů, kdy nemusíte používat insekticidy. Roztok si připravíte ze lžíce mýdla a malého množství horké vody, vše doplníte na jeden litr. Tento jednoduchý postřik se dá aplikovat na všechny rostliny bez plodů.
Kopřivy na mšice
Proti škůdcům na rostlinách se dají využít i různé bylinky. Mezi tradiční patří i postřik z kopřiv. Budou potřeba čerstvé kopřivy ve větším množství, které se nechají ve velké nádobě zalité vodou. Tuto směs je třeba nechat rozložit a zahnít. Nádoba může být zakrytá. Tento proces urychlí působení slunečných paprsků. Trvá to zhruba týden. Vznikne hustá tekutina, kterou můžete nanášet na postižené rostliny. Z dalších bylinek je možné na mšice využít i výluh z lichořeřišnice, levandule, saturejky, ale i vratiče.
Česnek na mšice
Podobně jako kopřivy se dají využít i další rostliny, jako je česnek. Česnek nakrájíme na malé kousky a necháme je po několik hodin louhovat. Následně přecedíme. Roztok můžeme aplikovat na zasažené rostliny, zhruba dvakrát až třikrát týdně. Likvidační vliv má alicin, látka známá svým antivirovým působením.
Tabákový postřik na škůdce
Tabák je přeci jenom k něčemu vhodný. Místo na kouření ho můžete využít na postřik proti škůdcům. Také on patří mezi známé prostředky na likvidaci. Obsažený pyridinový alkaloid je pro škůdce jedovatý. Pro přípravu roztoku bude potřeba zhruba 150 g listů usušeného nebo drceného tabáku, který přelijeme 3 litry vody. Necháme vařit hodinu a půl a počkáme, až vychladne. Přecedíme a používáme smíchaný roztok s vodou v poměru 1:1. Při silném zasažení výluh neředíme.
Aby roztok lépe ulpěl na rostlině můžeme použít rozvařený nastrouhaný plod kaštanu, který bude fungovat jako takzvané smáčedlo.