Také si krásně užíváte jahodovou sezónu? Aby se vašim jahodníkům dařilo co nejlépe a rodily výborné šťavnaté plody, je třeba se o ně postarat. Někdy totiž zjistíme, že pod listy se objevují jahody s nahnědlou až bělavou barvou. Prevence hniloby jahod vyžaduje několik kroků. Co dělat s už hnilobnou jahodou?
Která hniloba se objevuje na jahodnících?
Původcem může být špatná půda, případně napadení škůdci a chorobami. Phytophthora fragariae je choroba, která vyvolává červenou hnilobu kořenů jahodníku. Z toho už vyplývá, čeho se hniloba týká. Listy postupně vadnou, odumírají a poměrně brzy odumírá celá rostlina. Příznaky bývají nápadné chvíli před květem, během kvetení a také během chladnějšího a vlhčího počasí na podzim. V létě mohou vypadat jahodníky v lepším stavu, ale to je jen zdání.
Další houbou je Phytophthora cactorum, která vyvolává krčkovou (rhizomovou) hnilobu jahodníku a také kožovitou hnilobu plodů. Přestože vypadají sklízené plody v pořádku, nemusí tomu tak být. Postupně získávají namodralou nelesklou barvu, měknou. Mění se i jejich chuť a nedají se jíst. Když houba napadne mladé plody, stanou se gumovitými, později kožovitě tuhnou, až ztvrdnou. V krčku je vidět výrazné hnědé zbarvení s odumřelými kořínky. Listy uvadají listy v trsu i celé rostliny. Tento stav nastává často po letní výsadbě. Původci choroby mohou být i larvy brouků, případně volně žijící parazitická háďátka. Když zjistíme rychlé místní nebo velké odumírání jahodníků různého stáří, nebo pokud mají plody divnou chuť, vyplatí se keříky urychleně kompletně zlikvidovat.
A pak je tu plíseň šedá, označovaná i jako botrytida (Botrytis cinerea). Jedná se o houbovou chorobu, která napadá hlavně plody. Poznáme ji podle šedého povlaku, který nezastaví ani mráz.
Proč vzniká hniloba
Jahodníky jsou náchylnější na vznik plísně šedé hlavně při vystavení dlouhodobější vlhkosti. Dalším důvodem může být i to, že plody jsou blízko sebe a hniloba se tak přenáší z jedné jahody na druhou. Může se to týkat i nezralých, zelených jahod.
Co udělat při napadení šedou plísní
V sezóně je třeba jahodníky pravidelně (každý den) kontrolovat. Kdy hniloba jahodníky napadne, je důležité shnilé jahody co nejdříve odstranit. Nedávejte je ani na chvíli ke zdravým plodům. Současně se můžete o rostlinu postarat tak, že rostliny nakloníte, aby se v trsech tolik nedržela vlhkost.
Jaká je prevence proti šedé plísni
Omezit případný vznik šedé plísně je možné několika způsoby. Spočívá už v přípravě, kterou je potřeba udělat před kvetením a plozením jahodníků. Mezi možnosti patří podestýlání jahodníků. Přirozeným způsobem je nastýlání slámou. Suchá sláma omezí kontakt s vlhkou půdou. Kromě toho budete mít radost z toho, že nebude tolik plevelu. Jako nevhodné je využití posečené trávy, protože v ní se shromažďuje vlhkost, což není dobrá cesta.
Mezi poměrně často využívané prostředky patří černá mulčovací fólie. Nevýhodou je to, že půda pod ní bude udusaná. Výhodou je oproti slámě to, že se dobře prohřívá a lépe brání plevelu.