Jak pěstovat oleandr, aby se hezky rozrostl a bohatě kvetl

Oleandry jsou nádherné stromy, jejichž pěstování není příliš náročné. Stačí respektovat pár pravidel. Pečujte o ně správně a přineste si domů náladu přímořských krajů.

Oleandr obecný (Nerium oleander) je dekorativní keř až strom charakteristický úzkými zelenými listy a různobarevnými květy. Obvykle se jedná o bílou, růžovou, lososovou, žlutou, až světle červenou barvu. Stálezelený keř kvete celé léto až do podzimu. Může dorůstat výšky dvou až šesti metrů. Rostliny se dají množit stonkovými řízky, zakořenit je v létě můžete dát do směsi písku a rašeliny.

Tohle by si měl uvědomit každý, kdo rostlinu chce pěstovat. Je důležité vědět, že každá část oleandru je prudce jedovatá a konzumace i malého množství může být smrtelná. Proto dává smysl nepěstovat oleandry tam, kde jsou děti a domácí mazlíčci. Sice zvířata většinou nelákají, ale jistotu vám nikdo nedá. Pozor na manipulaci s listy, protože mohou způsobit podráždění pokožky. Proto má smysl si důkladně mýt ruce, případně nosit rukavice.

Odkvetlé květy je třeba z rostliny odstranit. Foto: Pixabay, WFranz

Kde byste měli mít zasazený oleandr

Oleandr miluje slunce, ale může být i v částečném stínu, jen pak bude mít méně listů. Rostlina lépe kvete při dostatku světla. Nevadí jí horko, sucho ani vítr. Oleandrům vyhovuje alkalická půda, ale porostou i v kyselé nebo neutrální půdě. Přizpůsobí se hodnotám pH mezi 5,0-8,3. Pokud máte půdu příliš kyselou, přimíchejte mletý vápenec, nebo třeba dřevěný popel. Daří se mu v hlinitopísečné půdě s trochou rašeliny. Oleandr můžete pěstovat ve velkém květináči. V horkém létě musí mít rostlina stále dostatek vody, kořeny vláhu milují. V misce ideálně pořád. Velké rostliny zalévejte až třikrát denně. Větvím ale vyhovuje sucho. Proto je tedy lepší nechávat vodu v misce. Zalévejte ideálně dešťovou vodou.

Co se týká teplot, oleandr krátkodobě snese až -5 °C, jinak v dlouhodobém časovém úseku je to teplota pro ně snesitelná do 2–8 °C. Mrazíky mohou poškodit mladé výhony. Ty pak sice odumřou, ale oleandr obráží od kořenů a ze staršího dřeva.

Jak podpořit kvetení

Abyste podpořili kvetení, můžete kdykoliv seříznout rostlinu tam, kde nejsou květy. Uvadlé květy opadnou, jinak je odstraňte. Nová poupata se pak vytvoří na nových výhonech nad odkvetlými květy.

Oleandr můžete přihnojit speciálním kombinovaným hnojivem pro pokojové rostliny, případně organickým hnojivem. Hnojení provádějte od doby kvetení zhruba dvakrát měsíčně.

Květy oleandrů nemají v lásce vlhkost. Jestliže je období delších dešťů, tak hnědnou, plesnivějí a nakonec opadávají.

Oleandr miluje plné slunce, v polostínu bude mít nejspíš méně listůFoto: Pixabay, Efraimstochter

Jak prořezávat oleandr

Oleandr prořezávejte po odkvětu, abyste stimulovali nové větve. Můžete tak kontrolovat velikost a tvar, omezit vysoký vzrůst a podpořit kvetení v příštím roce. Odstraňte přísavky, které mohou bránit kvetení, a odumřelé větve. Pokud ale máte dostatečně košatý oleandr a můžete ho pravidelně přesazovat, není třeba ho řezat.

Jsou oleandry háklivé na škůdce

Listy oleandru obsahují latex a výtažky z rostliny tak tvoří silný insekticid (přípravek na hubení hmyzu). Z tohoto důvodu mají rostliny pouze výjimečně problémy s chorobami nebo škůdci. Ve vlhku se mohou objevit mšice. Pokud listy vypadají posypané sazemi, bude se jednat o černí. Ze škůdců se mohou objevit i plísně (houby) a svilušky.

Zdroj:
https://www.gardenersworld.com
https://www.thespruce.com
https://homeguides.sfgate.com

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *