Jak pěstovat levanduli? Na tohle nezapomeňte

Levandule je magická rostlina, která nejenže skvěle vypadá, ale také je velmi užitečná. Právě pro tyto důvody si ji pořizujeme domů. Není příliš těžká na pěstování, a když znáte pár triků, můžete brzy mít hezký trs této trvalky.

Věnujte pozornost výběru sazenice

Právě samotný nákup levandule je odrazovým můstkem pro vypěstování krásných rostlin. Při posuzování sazenic by mělo jít o výběr zdravé a dobře vypadající rostliny bez chorob a škůdců. Dobré je také, když můžete posoudit dobrý květinový bal. Když budete vybírat rostlinu, nejspíš sáhnete po levanduli lékařské (Lavandula angustifolia)která je u nás nejčastěji k sehnání. Právě tento druh můžete využít nejen k jídlu, ale i jako léčivou bylinu.

Určitě toužíte po krásných košatých keříčcích, ale na ty si musíte počkat zhruba čtyři roky.

Vhodné místo pro levanduli

Levandule je středomořská bylinka, proto má ráda dostatek slunečního svitu. Zahradníci někdy uvádějí, že když si rostlinu přinesete domů, je lepší ji nechat v polostínu, než zakoření. Pak může přijít na slunečné místo. Chladné a větrné místo jí příliš prospívat nebude. Levandule výborně zvládá přímé slunce, ideálně na východní straně.

Pěstování levandule na záhoně

Aby se levanduli dobře dařilo, potřebuje propustnou půdu a dobré odvodnění. Pěkně roste na mírně svažitých místech, případně jí můžete vytvořit kopečky.

Levandule se výborně snáší s růžemi, odpuzuje mšice a molice. Vysadit k ní můžeme i květiny třapatky, astry, floxy, gazánie, gerbery a z bylinek se hodí rozmarýn, tymián, šalvěj, oregano.

Pěstování levandule v květináči

Když si přinesete rostlinku levandule domů, hned ji přesaďte do o trochu většího květináče. Na dno dejte drenážní vrstvu (třeba kamínky nebo keramzit). Na ni přijde substrát, třeba ten pro středomořské bylinky. Pokud budete vytvářet vlastní, smíchejte rovnoměrně zeminu, rašelinu a písek.

Foto: Pixabay

Zalévání levandule

Levandule potřebuje pravidelnou zálivku. Jestliže jsou velká sucha a horka, zalévejte více. Rostlinu zalévejte ke kořínkům, ne na listy. Pokud na zalévání někdy zapomenete, o žádný velký problém se jednat nebude. Levanduli naopak škodí přelití.

Hnojení levandule

Čas od času můžete bylinku přihnojit. Hnojivo by mělo obsahovat hlavně vápník, dále například draslík, dusík, fosfor.

Stříhání levandule

Jsou dvě možnosti, kdy stříhat levanduli. Většinou se doporučuje stříhání na jaře, než rostlina vykvete, zastřihnout ji ale můžete i po odkvětu na podzim. Rostlinu ale nestříhejte příliš nízko (do dřeva). Na větvičce by vždy měly zůstat tři zdravé páry listů s pupeny. Aby keřík nepřerostl, je vhodné seříznout levanduli ještě několik týdnů po odkvětu, zhruba o třetinu. Seříznutím levandule houstne a košatí. Pokud chcete mít bohaté keříky, je tohle ta dobrá cesta.

Množení levandule

Levandule se množí semeny, případně řízky. Semínka se sejí v lednu, řízky se odebírají na podzim.

Příprava levandule na zimu

Levandule je mrazuvzdorná, ale je vhodné, obzvlášť mladé rostliny, zakrýt listím nebo chvojím.

Zdroj:
Wikipedia.org, gardenerspath.com

Pošlete článek dál:

1 komentář

  1. Dát dárkem levanduli je jako malý kousek klidu a krásy. Levandule nejen krásně voní, ale také má uklidňující účinky. Může to být levandulová svíčka pro relaxaci, levandulový olej do aromalampy nebo dokonce květinový hrníček s levandulí pro milovníky zahrádek. Tento dárek dodá příjemnou atmosféru a harmonii.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *