Kopřiva dvoudomá je rozhodně nepříjemný plevel, ale byla by škoda rostlinu dávat jen na kompost. Můžete ji využít pro kosmetiku, ale také vrátit zpátky přírodě. Kopřiva je totiž skvělá jako hnojivo. Máme pro vás návod, jak si připravit jíchu.
Kde je možné využít toto hnojivo
Hnojivo z kopřiv zvané jícha nebo zákvas se dá využít na zeleninu (rajčata, papriky a další druhy), ale také třeba k jahodám. Prospívá také ochranným rostlinám. Hnojivo z kopřiv je cenné na dusík, fosfor, draslík, zinek, železo a další stopové prvky a látky. Celá tato skladba je výbornou volbou pro podporu a obranyschopnosti rostlin proti chorobám.
Kdy začít s přípravou jíchy
Ideální doba pro sběr kopřiv na přípravu hnojiva je v době, kdy jsou rostliny bez semen. Kdybychom totiž použili kopřivy se semeny, dostala by se na záhon. Doba výluhu trvá zhruba měsíc.
Jak připravit jíchu
Na přípravu zákvasu neboli jíchy potřebujete nádobu, která nesmí být z kovu. Hodí se umělá hmota, kamenina, dřevo. Kopřivu můžete i nasekat, zákvas bude dříve hotový. Mladé rostliny posekáme nebo natrháme. Lépe bude, když je ještě nasekáme na menší části.
Kopřivy vložíme do nádoby, zalijeme studenou vodou (nejlépe dešťovou), aby bylo všechno zakryté. Necháme alespoň čtrnáct dnů (až čtyři týdny) kvasit a během této doby občas promícháme. Nádoba by měla být odkrytá, aby byl umožněn přístup kyslíku. Příprava trvá tak dlouho, dokud bude voda kvasit. Výsledný výluh má tmavou barvu.
Je třeba počítat s tím, že výluh zapáchá.
Jak použít jíchu z kopřiv
Zalíváme ke kořenům. Výsledné hnojivo je velmi silné, proto je ho třeba zředit. Pokud budete chtít silné hnojivo, zřeďte v poměru 1:9. Jestliže budete chtít využívat s pravidelnou zálivkou, měl by být poměr 1:50.
Při využívání hnojiva je také potřeba sledovat, jestli je sucho nebo po dešti. Ideálně je dobré aplikovat výluh na vlhkou půdu. Pokud tedy nebude po dešti, je potřeba rostlinu zalít, a pak použít hnojivo. Zbytek z rostliny, který zůstane u dna nádoby, se dá použít jako mulč.