Využití dešťové vody představuje řadu výhod. Podívejme se na to, jak vodu získávat, uchovávat a dále využívat.
Voda v současné době představuje takové malé bohatství. K němu přispívá i možnost získávat a uskladňovat dešťovou vodu. Tato voda je ideálním a přirozeným zdrojem pro zalévání zahrady. Není tak potřeba využívat drahou, navíc chlorovanou vodu. Komplikaci při svádění dešťové vody může představovat stav střechy. Jestliže máte kvalitní střešní krytinu (pálená, betonová, plechová (bez rzi)). Nevhodné jsou staré střechy z eternitu a asfaltu, protože neuvolňují škodliviny, které by se mohly dostat do vody. Je dobré nezapomínat na to, že na pozemku máte třeba i více střech – stání na auto, garáž, skleník, zahradní domek a podobně. Pokud byste chtěli sbírat ještě více vody, můžete do sběru dešťové vody přidat také plochu terasy, chodníků.
Sudy a nadzemní nádrže
Sudy a nádrže bývají častým doplňkem zahrad, který pomáhá právě se zachytáváním dešťové vody. Nejčastěji se sud jednoduše postaví pod okap, a pak už se jen čeká na déšť. Odchytávání vody může mít ale různé vychytávky. Patří mezi ně sběrače, které brání přetečení. Nadbytečnou vodu pak odvádí do kanalizace. Můžete mít také vedle sebe několik zásobníků na vodu, které budou navzájem propojené přepadovými trubkami. Na sud nebo nádrž je vhodné dát poklop, aby do vody nepadalo listí a jiné nečistoty. Aby plastové sudy a nádrže nevypadaly nevzhledně, můžete na ně vyrobit bednění.
Podzemní nádrž
Pokud chcete využívat dešťovou vodu i v domácnosti (praní, úklid, splachování WC), budete potřebovat podzemní nádrž a její umístění už není tak snadné jako ty nadzemní varianty. Jestliže se do této varianty pustíte, je ideální si nejdříve nechat dobře zpracovat projektovou dokumentaci. Ta je důležitá nejen pro správné provedení díla, ale také slouží jako důležitý podklad pro státní dotaci „Dešťovka“ z rozpočtu Státního fondu životního prostředí. Dobře zpracovaný projekt má velký význam pro získání dotace a má i vliv na její výši. Čistotu vody tohoto zařízení zajišťuje filtr, na kterém zůstávají nečistoty. Většinou ho najdeme pod víkem nádrže, aby byl dobře dostupný pro čištění.
Velikosti nádrží u rodinných domů začínají na 1000 litrech a větší objemy dosahují až 8000 litrů. Uvádí se, že domácnost tímto způsobem dokáže ušetřit až polovinu spotřebované vody.