Rajčata patří mezi nejčastěji pěstované jedlé rostliny. Pěstovat je můžeme nejen na zahradě, ale i balkonu a terase. Někdy ale potřebují rostliny náš zásah. Co dělat s vadnutím, se skvrnitostí listů a dalšími problémy.
Rajčata se dají pěstovat i na sebemenším slunečném místě v dostatečně velkých květináčích. Při správné péči se keříky odmění bohatou sklizní. Důležité je vybrat vhodné odrůdy, odolné vůči chorobám, dostatečně rajčata zalévat ke kořenům, případně trochu do misky. Přesto se může stát, že rostliny napadnou škůdci, ale mohou se také objevit pohledové vady.
Jednou z častých chyb je to, že rajčata zaléváme na listy. Rajčata se mají zalévat ke kořenům, ideálně do misky. Pravděpodobnost, že se nemoci budou lépe šířit, je to, že listy navlhnou. Proto je dobré mít rajčata od sebe trochu dál. Vzduch tak bude lépe cirkulovat a plíseň nebude mít takovou šanci se tvořit.
U rajčat se mohou objevovat houby, bakterie a viry. Když je podchytíme brzy, je šance na lepší vyřešení problémů. Vinu na špatném stavu rajčat také může mít počasí.
Co se zkroucenými a svinutými listy rajčat
Nejen lidé, ale také rajčata mohou dostat sluneční úpal. Týká se hlavně mladých rostlin, které jsou nedostatečně otužilé. Přímé sluneční záření může ale také poškodit plody, což pak vypadá jako světlé skvrny. Náhlé změny počasí nejsou pro plody rajčat vůbec dobré. Najednou naroste míra slunečního záření a rostliny s tím mohou mít problém. Mladé rostliny je dobré otužovat, aby si na sluneční paprsky zvykly.
Když na rostlině najdeme zkroucené nebo svinuté listy, bude se nejspíš jednat o důsledek vysokých teplot a nízké vzdušné vlhkosti. Je dobré i zkontrolovat, jestli jsme rostlinu nepřelili nebo jestli není příliš suchá. Ani jedna z variant pro pěstování rajčat není dobrá. Problémem také mohou být velké teplotní rozdíly mezi dnem a nocí.
Pokud listy málo rostou, případně žloutnou (především ty nejstarší), může se jednat o nedostatek dusíku. Ten je totiž důležitý pro buněčný růst keříků. Nedostatek draslíku se zase projevuje kroucením a hnědnutím starších listů. Tento minerál je pro rajčata důležitý pro růst květů a plodů.
Proč plody rajčat praskají
K popraskání rajčat dochází hlavně při dlouhodobých deštích, ale také se to může stát po zálivce po delším suchu. I z toho je patrné, že pravidelná optimální zálivka je pro rajčata velmi důležitá.
Jak poznat parazita na rajčatech
Parazit stolbur to může být, pokud listy rajčat bez důvodu začnou růst menší, stáčet se nahoru a vadnout. Tento parazit se většinou objevuje ve druhé polovině srpna. Co udělat? Důležité je zlikvidovat napadená rajčata a vyměnit také půdu zpod rajčat, pokud je máme volně na záhoně. Jinak by se problém šířil. Když si průvodních jevů všimneme při dozrávání rajčat, je vhodné využít tetracyklinový přípravek (Phytoplasmin). Důležitá je především prevence v podobě pravidelného hnojení, protože rostlina pak rychleji zraje.
Jak se zbavit svilušek a mšic
Důvodem kroucení listů rajčat mohou být ale také svilušky a mšice. Na ně je třeba některý z domácích nebo koupených přípravků. Koupit si můžete fungicidní přípravek na přírodní bázi (např. AGRO Choroby rajčat a okurek STOP, NATURA Přírodní přípravek na plíseň šedou), nebo třeba využít domácí směs 5 litrů teplé vody, 50 ml oleje a 3 prášků do pečiva. Jedná se o domácí přípravek proti padlím, který by měl ale zafungovat i v tomto případě. Ideální je ho využít i preventivně.
Jak se zbavit plísně na rajčatech
Relativně častým a vážnějším chorobám patří plíseň rajčat (fytoftóra). Její rozšíření podporuje postřikování listů, deštivé počasí, případně pěstování rajčat příliš hustě, nebo na zastíněných stanovištích. Jak poznat plíseň? Typické pro ni jsou hnědé rychle se zvětšující skvrny na listech, stoncích a také podle šedohnědých neohraničených skvrn na plodech. Kvůli tomu jsou pak plody zničené, protože plíseň se dostává až do dužiny. Jak rajčata chránit proti plísni? Vhodné jsou preventivní postřiky proti plísni (v případě deštivého počasí 1 x týdně, jinak 1 x za 14 dnů), které se nesmí dostat na listy.
Jedním z plísňových problémů jsou padlí. Jak vypadá padlí na rajčatech? Vytvářejí se šedozelené vodnaté skvrny, které se rychle zvětšují a hnědnou. Na listech bývají obvykle na okrajích a postupně zasychají.
Jak poznat skvrnitost
Skvrny na listech také mohou vypovídat o alternariové skvrnitosti, pro které jsou typické tmavě hnědé skvrny na listech a plodech rajčat (u stopky). Chránit můžeme rostlinu včasným postřikem hned po zjištění skvrn. Pokud bychom chtěli vsadit na prevenci, je vhodné rostliny sázet dál od sebe. Samozřejmě je také třeba dbát na zálivku ke kořenům.
Septoriová skvrnitost se pozná podle tmavě hnědých skvrn na listech a stoncích rajčat. Šíří se na přemokřených záhonech a za deštivého počasí. Velmi dobře na ni funguje postřik proti plísni rajčat.
Rajčata s bakteriální skvrnitostí mají na listech a plodech menší tmavé skvrny se světlým okrajem na listech i plodech. Bakteriální tečkovitost poznáme podle malých, tmavých a trochu vyvýšených skvrn na listech a plodech. I v tomto případě je na vině špatná zálivka a deštivé počasí. Když zjistíme tuto skvrnitost, poohlédneme se po přípravcích s mědí.
Co dělat s hnilobou špiček plodů
Jednou z chorob je také hniloba špiček plodů rajčat, kdy se v těchto místech objevují světle hnědé skvrny. Ty časem napadají houbové choroby. Důvodem problému je nízká zálivka v době, kdy rostou plody, ale také nerovnoměrná výživa (příliš draslíku a dusíku, což vede k nedostatečnému příjmu vápníku). Jejímu vzniku brání pravidelná zálivka při suchém počasí a také vyvážená výživa. Pomáhá také listové hnojivo s vyšším obsahem vápníku.
Zdroje:
https://hgic.clemson.edu/
https://www.thespruce.com/
https://www.bhg.com/
https://megazahrada.cz/