Zahrada někdy slouží k práci, ale často i k odpočinku. Rádi na ní odpočíváme, opalujeme se, případně se koupeme. A ve všech těchto případech se hodí solární sprcha. Proč si ji pořídit?
Kromě potřebné pohody, také solární sprcha má praktický účel. Osvěží a zbaví prachu po práci na zahradě. Když je horko, tak po opalování nechceme jít pod studenou sprchu. Díky ohřevu pomocí sluneční energie se můžeme vysprchovat teplejší vodou, aniž bychom zbytečně platili za elektřinu.
V létě je zkrátka příjemné se venku opláchnout a osvěžit, zbavit prachu, a přitom neutrpět šok z ledové vody. Je ale třeba myslet na to, že zahradní solární sprchu je třeba připojit k přívodu vody. Zapotřebí je rychlospojka k zahradní hadici. Některé modely je třeba mít připojené ke zdroji vody neustále. Na to je také třeba myslet.
Zvážit je také třeba, kam bude odtékat voda. Žlábek povede vodu trativodem, který vysypete štěrkem, pak se bude vsakovat do půdy. Variantou je i že žlábek povede vodu do jímky. Co dalšího je důležité pro výběr solární sprchy?
Pevná nebo přenosná solární sprcha
Základní otázkou je, jestli budete chtít sprchu přenášet, nebo jestli bude mít pevné místo. Podle toho existují dva typy.
Pevně stojící jsou instalovány do pevné podložky (betonová patka v trávníku nebo na terase, zámková dlažba). Konstrukce je robustnější a zásobník větší. Toto vše je spojeno s vyššími náklady pořízení. Důležité je dát tuto sprchu na slunné místo, kam svítí slunce co nejvíce a také tam, kde příliš nefouká vítr, aby její využití bylo od časného jara do podzimu.
Přenosné solární sprchy můžete přenášet dle potřeby. Mají lehčí konstrukci, což je trochu nevýhoda v případě většího větru. Zase ale nejsou třeba stavební úpravy a snadno je složíte. Mívají také menší zásobník na vodu.
Velikost zásobníku
Jedním z hlavních faktorů je velikost zásobníku. Nejmenší bývá 8 litrů, ten největší pak bývá 60 litrů, existují i vyšší výjimky. Z toho je jasné, že velmi důležité je si stanovit, co bude účelem této sprchy. Jen osvěžení, nebo spíše důkladné omytí. Kolik osob se bude sprchovat najednou? Při sprchování více osob je vhodná zásoba alespoň 20 l.
Materiál solární sprchy
Solární sprchy bývají vyrobeny ze tří druhů materiálu: plast, hliník, nerezová ocel. Plast je nejlevnější, nejlehčí, ale také má kratší životnost, snáz ho poškodíte a při přímém slunečním záření a vysokých teplotách se může trochu deformovat na rozdíl od zbývajících dvou druhů materiálu. Hliník a ocel jsou kvalitnější a dražší a hodí se pro pevně umístěné solární sprchy a větší zásobníky.
Technické parametry
Problémem často bývá tlak. Solární sprcha se připojuje k vodovodnímu řádu. Jaký tlak vlastně je možné do sprchy pustit? Vhodná hodnota se pohybuje mezi 3-3,5 bary. Dalším důležitým číslem je výška sprchy. Dá se u sprchy nastavit výška nebo ne? Pokud je možné výšku nastavit, bude se člověk (vyšší člověk i malé dítě) pohodlněji sprchovat.
Co dalšího může mít solární sprcha
Solární sprcha může mít i oplach pro nohy s uzavíracím kohoutkem. Nemusíte tak používat sprchovou hlavici. Šikovná je i mísící páková baterie. Díky ní nastavíte požadovanou teplotu vody tak, aby zase nebyla třeba příliš horká. Hodit se bude podložka pod sprchu, abyste nemuseli stát v kaluži vody.
Údržba sprchy
Důležitou otázkou je údržba solární sprchy. Potěšitelné je, že je třeba zhruba jednou za dva dny je třeba nechat zcela vyprázdnit zásobník, aby se tam nemnožily bakterie a řasy. V případě tvrdé vody je třeba sprchovou hadici čistit od vápenatých nánosů využitím octa, jedlé sody, nebo třeba chemických prostředků. Na konci sezóny je nezbytné odmontovat všechny odnímatelné části solární sprchy, vyčistit a bezpečně uložit na suchém místě.
Úvodní foto: Freepik, pvproductions