Sezóna sklizně jahod je hlavně v červnu. Když si ale vyberete vhodné odrůdy, můžete šťavnaté plody sklízet od května až do listopadu. Důležitá je také péče, prozradíme, na co si dát pozor.
Sázení jahod
Pokud ještě nemáte zasazené jahody od podzimu, vsaďte teď na jaře na takzvanou frigo sadbu. Sice nevypadá na první pohled ideálně, ale mají bohatý kořenový systém a dobře rostou. Pokud chcete, aby se sklizeň skutečně vyplatila, je dobré sáhnout po osvědčených domácích odrůdách, které rodí spolehlivě a zároveň lépe zvládají virózy. Je potřeba vybrat mezi jednou plodícími jahodami, stále plodícími jahodami (tedy 2x do roka), měsíčními jahodami.
Jahody se sázejí do sponu, který se liší podle odrůd. Slabě rostoucí odrůdy mají mít vzdálenost rostlin v řádku 20 cm, u středně rostoucích je to 30 cm, a v případě bujně rostoucích 40 cm. Řádkování se doporučuje v rozmezí 50-70 cm. Je důležité, aby k rostlinám byl přístup a šlo o ně dobře pečovat.
Pro spoustu jahod se zaměřte na půdu
Jahodám se dobře daří na slunečném místě. Vyhovuje jim humózní hlinitopísčitá půda. Pokud budete pěstovat jahody třeba na balkoně nebo na terase, můžete pořídit speciální substrát na jahody. To, že půda, ve které se pěstují jahodníky, je základ, není potřeba příliš zdůrazňovat. Na podzim ji je třeba zrýt a pohnojit. Teď na jaře ale také půda potřebuje péči. Lehce ji nakypřete.
Odstraňte staré listy
Jednou z prvních činností, kterou je třeba provést, je také kontrola listů. Suché listy odstraňte. To se provádí už velmi brzy zjara. Jinak by se mohly stát důvodem, proč vaše jahody napadnou různé choroby.
Zkontrolujte sazenice
Pokud máte sazenice od loňského roku, zkontrolujte, jestli jsou všechny rostlinky hezky v zemi. Pokud ne, tak je opatrně přitlačte a zahrňte je zeminou. Někdy se také sazenice pěstují pod fólií, pak ji nadzvedněte a k rostlinám nahrňte zeminu. Opatrně můžete zem okolo jahodníků okopat, ale jen mělce. Postarejte se také o plevel. Okopávat by se mělo přestat se začátkem kvetení.
Jahody potřebují hnojit
Jahody potřebují hnojit, a to co nejdříve. Ideálně v době, kdy začnou rašit listová srdíčka. Hnojit se ale musí s citem, jinak byste popálili listy. Hnojit se dá hnojem, k sehnání je i v podobě granulí (tam by se listy poškodit neměly). Další možností jsou speciální hnojiva na jahody, třeba i přírodního původu. Připravit si ale můžete i vlastní hnojivo z kopřiv. Jahodníky se naposledy hnojí před květem.
Pravidelná zálivka
Jahody potřebují kromě hnojení také pravidelnou a dostatečnou zálivku. Speciálně právě v období kvetení a tvorby plodů. Lepší než malá vláha, je větší množství, třeba i méně často.
Nejčastější škůdci
Jahodníky napadají různí škůdci, častý je květopas jahodníkový, který okusuje stopky květních poupat, čímž je poničí. Na tohoto brouka existují speciální postřiky. Zasáhnout je třeba co nejdříve, ideálně před kvetením.
Mezi časté škůdce patří i plíseň šedá. Mezi odolnější odrůdy patří třeba Elvira, Karmen, Korona. Přehoustlé, bujně rostoucí jahodníky a rostliny přehnojené dusíkem napadají padlí padlí jahodníku.
Jahody je potřeba vždy jednou za 3-4 roky vyměnit.