V pondělí 20. března nastane první jarní den. Pokud chceme trochu barevné krásy, saháme často po petrklíčích. Jak si tyto nádherné rostliny pořídit a jak se o ně starat, aby vydržely co nejdéle.
Ať už mu říkáme petrklíč, prvosenka, nebo primule, jeho krásně barevné květy projasní obzvláště konec zimy. V té době saháme po rychlených rostlinkách časného jara, abychom si nějakou tu krásu také co nejdříve pořídili. (V prodeji se objevují ale už v listopadu až do poloviny dubna.) Přinášíme si je do kuchyní a dalších obývacích prostor, abychom domov projasnili. Tyto rostlinky ale dlouho nevydrží. Co vše je potřeba udělat, aby nám petrklíče mohly dělat radost co nejdéle?
Prvosenky, primulky, petrklíče patří do prvosenkovitých (Primulaceae) a zahrnují zhruba 600 druhů. Primulky můžeme mít doma jako pokojovou rostlinu, dá se ale pěstovat jako trvalka na zahradě. Nejčastěji se jedná o prvosenku bezlodyžnou (Primula acaulis syn. Primula vulgaris) s bledě žlutými květy a sytě žlutým středem. Barev je ovšem mnohem více. Od bílé, přes oranžovou, růžovou, červenou, až po fialovou. Některé květy jsou jednobarevné, jiné mohou mít barev více (existují i žíhané). Také květy se objevují s nařasenými poloplnými nebo plnými květy.
Na trhu je i Primula elatior, která má květenství na stopce a rostlina vytváří 1-3 květenství s květy v podobných barvách jako Priimula acaulis. Vybírat můžeme i mezi jejich příbuznými, třeba z druhů prvosenka nálevkovitá (Primula obconica) a Primula malacoides.
Jak má vypadat petrklíč v obchodě
Rostlinky koupené v supermarketu často příliš nevydrží a důvodem nemusí být jen naše špatná péče. Co tedy při nákupu sledovat? Lepší je sáhnout po rostlinách českých pěstitelů, protože strávily méně času ve tmě na cestě. Dalším důvodem, proč se rozhodnout po tuzemské primule, je jejich pěstování. Rostou totiž v rašelinových substrátech s dostatečným obsahem jílu, díky kterému má rostlina dostatek živin a vody.
Neméně důležitý je stav samotné rostliny. Má vypadat zdravě, silně a pevně. Najít bychom měli květy i poupata, protože ta pak budou rozkvétat v příštích týdnech. Ty petrklíče, které nemají poupata nejspíš do týdne odkvést.
Na rostlině ani v substrátu bychom neměli najít plísně a houbovité choroby. To poznáme podle skvrn. Substrát má být mírně vlhký. Listy by měly zakrývat zeminu. Ve spodní části květináče by v otvorech měly být vidět zdravé bílé kořeny.
Jak se postarat o petrklíče
Botanické petrklíče Primula acaulis a Primula elatior jsou to dvouletky. V prvním roce vytvářejí listy a ve druhém vykvétají. Rostlina má ráda chlad a není náročná. Pokud budeme o zdravou rostlinu dobře pečovat, vydrží v bytě jeden až dva měsíce. Co se týká kvetení, každý květ kvete asi pět dnů, proto je důležité, aby měla rostlina další poupata.
Pokud chceme primule hezčí, doporučuje se, rostliny přesadit. V pěstírnách jsou totiž sázeny do lehkých, transportních substrátů, které nejsou vhodné pro další růst. Neobsahují dostatek živin a špatně drží vodu. Pokud toužíme po tom, aby nám dlouho petrklíče vydržely, musíme je přesadit.
Kam s primulkou doma? Svědčí jí chladnější (asi 10-16 °C) a dostatečně světlé místo. Nemá ráda stín ani přímé slunce. Jestliže je v teple přes den, na noc je lepší dát rostlinu do chladu.
Jak zalévat petrklíče? Tyto rostliny zaléváme opatrně do misky. Nemají rády stálé přemokření. Zemina v květináči by ale neměla nikdy vyschnout. Primule mají rády vlhčeji. Toho můžete dosáhnout kamínky pod květináčem.
Jak se o primuli postarat při kvetení? V této době je třeba rostlinu přihnojit jednou za dva týdny slabým roztokem organického hnojiva, určeného na balkonové nebo pokojové květiny.
Co dělat s odkvetlými květy primule? Odkvetlé květy a zažloutlé listy dáváme pryč. To je proto, aby rostlina měla sílu znovu kvést a dlouho vydržet.
Co s primulí po odkvětu? Když rostlina odkvete, můžeme primuli po období s většími mrazy vysadit ven na zahradu. Tam může vydržet zbytek zimy a v příštím roce znovu vykvete. Primule tak mohou dělat radost nejen v zimě, ale pak i další roky na zahradě. Výborně vypadají v přenosných nádobách. Kdy a jak přesadit prvosenky ven, si můžete přečíst v dalším článku.
Zdroj:
https://www.svazkvetinaruafloristu.cz
https://www.thespruce.com/