Robotický vysavač je jedním z velmi oblíbených pomocníků do domácnosti. Do kterých domácností se hodí robotický vysavač, jaké jsou jeho výhody a nevýhody a na co se při výběru zaměřit?
Navigační systém a programování
Robotický vysavač slouží k tomu, aby sám vysával váš byt, aniž by byla nutná vaše přítomnost. Důležité je tedy se při výběru zaměřit právě na navigační schopnosti produktu. Co je přitom důležité? Nesmí být složité, musí být výkonné, dobře zvládat překážky.
Díky programování robotického vysavače si můžete zvolit nejen den, ale i čas spuštění. Funguje tak právě vždy, když potřebujete. Některé modely dokonce umožňují dálkové ovládání, takže si na dálku zvolíte spuštění, třeba když zjistíte nenadálou návštěvu.
Levnější a starší modely navigací většinou nemají, proto jejich pohyb nemůžete ovládat a uklízejí náhodně nebo na základě určitého algoritmu. Kvalitnější modely navigaci mají, ale přesto je třeba prostor na jejich práci připravit, aby se na zemi neválely zbytečné věci a robot mohl pracovat podle zadání. Je potřeba ho naprogramovat tak, aby nenarážel do nábytku nebo neskončil v drátech. Pozor také na schody, aby z nich nespadl.
Robotické vysavače využívají laserových paprsků, kamer, ale třeba mohou mít i GPS senzor.
Výkon robotického vysavače
Když vybíráte robotický vysavač, je třeba se dobře rozhodnout. Pokud budete chtít skutečně šikovného pomocníka, bude potřeba hlídat výkon. Obvykle se pohybuje mezi 10-40 W a zvládne vysávat od 50 minut do zhruba 4 hodin na jedno nabití podle kvality modelu. Levnější a méně kvalitní modely mívají menší výkon. V jejich silách pak není odstranění větších nečistot (třeba chomáčů chlupů zvířat).
Vhodné podlahy pro robotický vysavač
Robotický vysavač je vhodný na úklid tvrdých typů podlah a koberců. Pro vyšší vlas koberce, ale i třeba na chlupy ze zvířat, je potřeba vyšší výkon pomocníka a promyšlený kartáčový systém.
Zvolit můžete ale i robotický vysavač s mopem, který i vytře tvrdé podlahy (dlažba, vinyl, lamino, PVC). Ten vytírá i utírá prach.
Příkon robotického vysavače
Příkon je dalším významným hlediskem. Podle něj se dozvíte informace o spotřebě. Robotický vysavač má nižší příkon, než jsme zvyklí u klasických vysavačů. Hodnoty ale nebývají velmi rozdílné.
Hluk robotického vysavače
Velmi tiché vysavače mívají hlučnost pod 60 dB, což je prakticky neslyšitelné. Můžete se ale setkat i s hodnotami okolo 70 dB, které jsou výrazně hlasitější, ale při výjimečném vysávání (nebo když nebudete doma) to třeba nebude vadit.
Objem nádoby na odpad
Robot je malý, proto má také malý objem nádoby na odpad. Tato kapacita se většinou pohybuje mezi 0,3–0,8 l. Vybírejte proto podle velikosti vysávané plochy, případně zvažte i výskyt velmi chlupatých zvířecích kamarádů. V takovém případě volte vyšší hodnoty objemu.
Jaký je vhodný filtr do chytrého vysavače
Výstupní filtr je důležitý třeba pro alergiky. Ti by pak měli zvolit takzvané HEPA filtry (10-13, 12 a 13 jsou vhodné pro astmatiky), které umí zachytit nejrůznější alergeny od drobných prachových částic, až po roztoče a další adepty do velikosti tří mikronů. Každý vysavač by měl obsahovat v příslušenství právě náhradní filtry.
Typy kartáčů v robotickém vysavači
Hlavní kartáč bývá gumový nebo štětinový (nemá rád vlasy a zvířecí chlupy). Gumový kartáč je lepší, ale trochu hlučnější. Boční rotační kartáče jsou výhodou, protože díky nim se robot dostane do rohu místnosti a podobně.
Pro efektivní vysávání jsou důležité rotační kartáče.
Další funkce robotického vysavače
Robotický vysavač může mít i senzory proti pádu ze schodů, virtuální zeď, detekci špinavých míst, indikátor plného koše, ale třeba i možnost automatického dobíjení během úklidu. WIFI zase umožní dálkové ovládání, šikovné je i ovládání smartphonem nebo hlasem. Vhodný je i časovač a bezdotykové rozpoznávání překážek.
A jen tak na okraj. Nakonec zvažte i tvar robota, protože kulaté modely se nedostanou do rohu místností, na rozdíl od jejich hranatých kolegů.
Zdroj:
robot-advance.com
tomsguide.com