Sušení hub je nejstarším způsobem uchovávání hub. Zjistěte, které houby sušit. Jak to provést, abychom o tyto poklady z lesa zbytečně nepřišli kvůli nevhodnému postupu.
V minulém článku jsme vám poradili se sběrem hub a s tím, co si z nich uvařit. Dnes pro vás máme tipy, jak uchovat houby sušením. Díky tomuto způsobu budeme moci sáhnout po houbách i v době, kdy právě není jejich sezóna a my dostaneme chuť třeba na bramboračku. Výhodou sušení je to, že houby si zachovávají aroma a chuť, i když přicházejí o vodu.
Které houby se hodí na sušení
Ne všechny houby jsou ale na sušení vhodné. K sušení se nehodí velmi vlhké houby, jako jsou třeba babky. Z nich si raději připravíme vynikající smaženici. Pokud bychom babky sušili, rozmnožoval by se na nich jedovatý parazit. Na sušení se nehodí ani pýchavky, choroš a podzimní houby, jako jsou václavky a čirůvky.
Které houby sušit? Na sušení můžeme připravit pravé hřiby, dále třeba křemenáče, žampiony, bedly, a také ryzce. Tyto houby by ale měly být zdravé, tedy takzvaně „neprožrané“ a mladé.
Jak sušit houby
Očištěné, zdravé houby nakrájíme na plátky (je jedno jestli zvlášť nohy a zvlášť klobouky nebo celou houbu) silné zhruba 3-4 mm. Před sušením je rozhodně nemyjeme. Houby můžeme pak dát na síto nebo mřížku, ale také je rozložit na pečicí papír na plechu. Ten pak můžeme v topné sezóně dát na radiátor, nyní jim najdeme stinné a vzdušné místo, nebo dáme plech sušit do pootevřené trouby, puštěné na minimum. Sušení volně na vzduchu je nejdelší a houby musíme obracet.
Nejlépe se houby suší v sušičce. V každém případě by měly být sušeny s dobrým přísunem vzduchu, aby neměly šanci plesnivět a co nejlépe uschly. Na sušení hub za přísunu tepla potřebujeme asi 5-8 hodin a teplotu zhruba 40-50 °C.
Jak poznat správně usušené houby
Pokud si myslíme, že jsme už houby usušili dostatečně, můžeme provést test. Vezmeme do ruky hrst hub a promneme je. Pokud šustí, bude to na dobré cestě. Když ještě jednu houbu zkusíme ohnout a ona se zlomí, máme vyhráno.
Jak uskladnit usušené houby
Zcela usušené houby můžeme dát do dobře uzavíratelné nádoby. Tu pak uložit do temných a suchých prostor. Vydrží alespoň jeden rok. Když budeme houby potřebovat, vyndáme určité množství, zalijeme je vodou a necháme znovu načerpat vlhkost. Urychlit to můžeme využitím horké vody.
Sušené houby můžeme skladovat v podobě celých plátků, ale také je nadrtit na prášek a získat z nich tak houbové koření. Hotové koření opět nasypeme do dobře uzavíratelné nádoby, uzavřeme a dáme do sucha a temna.