Letošní léto by mělo být horké. Budou se hodit různé varianty ochlazení i v podobě mražených dobrot. Zmrzliny a nanuky skvěle chutnají, dokonale zchladí a osvěží. V obchodech toho najdete spoustu, ale domácí je domácí. Vyzkoušejte naše tipy a dopřejte si originální dobroty, které si zamilují ve vaší rodině všichni od nejmladších po nejstarší.
Příprava výborných mražených nanuků není nijak komplikovaná. Stačí několik základních ingrediencí, mixér, případně formičky na nanuky, které seženete v každém supermarketu.
Malinové nanuky se zakysanou smetanou
- 200 g malin
- 150 g zakysané smetany
- šťáva z citronu
- 2 lžíce medu
Maliny důkladně omyjte, nechte odkapat a spolu s medem dejte do mixéru. Přidejte zakysanou smetanu, zakápněte citronovou šťáv ou a vše rozmixujte. Hotovou směs nalijte do formiček na nanuky přibližně 2 centimetry pod okraj. Do nanuků zapíchněte dřívka a dejte zamrazit nejméně na 4 hodiny, ideálně však přes noc.
TIP: Před podáváním vložte formičky se zmrzlinou pod proud vlažné vody. Nanuk pak půjde od formičky lépe oddělit a vytáhnout.
Lahodná borůvková zmrzlina
- 500 g borůvek
- 85 g cukru moučka
- 200 ml smetany
- šťáva z citronu
Borůvky důkladně propláchněte a přidejte spolu s ostatními ingrediencemi do mixéru. Mixujte 3–4 minuty, dokud nebude ovocná směs hladká. Přelijte ji do uzavíratelné nádoby a vložte na několik hodin do mrazáku. Kopečky ztuhlé zmrzliny podávejte ve zmrzlinových kornoutech nebo v miskách.
Osvěžující jahodový sorbet
Raději byste co nejvíce ovoce? Vsaďte na sorbet, který neobsahuje žádné mléčné výrobky a skládá se čistě z ovoce a cukru. Příprava sice zabere o něco více času než u klasické zmrzliny, výsledná chuť ale rozhodně stojí za to!
- 200 g třtinového cukru
- 200 ml vody
- 500 g jahod
- šťáva z citronu
Do kastrůlku nasypte cukr, zalijte jej vodou a vařte, dokud ze směsi nevznikne sirup. Ten poté nechte zcela vychladnout. Omyté a pokrájené jahody rozmixujte, následně ještě propasírujte, abyste se zbavili zrníček, a společně s citronovou šťávou vmíchejte do cukrového sirupu. Směs přelijte do uzavíratelné nádoby a dejte do mrazáku. Polozmrzlý sorbet zhruba po 4 hodinách vyjměte a opět rozmixujte, čímž zabráníte vytvoření nežádoucích ledových krystalků. Dejte přes noc zamrazit a podávejte, kdykoli přijde chuť na perfektní sladké osvěžení.
Kvalita na prvním místě
Velkou výhodou po domácku připravených zmrzlin je bezesporu fakt, že přesně znáte jejich složení. Nenechte nic náhodě a dopřejte si proto to nejlepší, co můžete. Základem úspěchu lahodné zmrzliny, kterou ocení i ti nejnáročnější, jsou kvalitní suroviny. Vsaďte na lokální, sezónní bio ovoce vypěstované v režimu ekologického zemědělství. To je založeno na volbě vhodných podnoží a odrůd, vysazených na správném stanovišti, s co největší biodiverzitou. Čím více druhů žije totiž uvnitř sadu i v jeho okolí, tím větší je pak jeho ekologická stabilita, což koresponduje s přirozenou ochranou proti škůdcům využívanou v ekologickém zemědělství. Základem hospodaření bez chemických přípravků na ochranu rostlin je především prevence, proto se v ekologickém ovocnářství často používají odrůdy rezistentní vůči některým chorobám. Co se týče výživy a hnojení, nemohou ekologičtí ovocnáři využívat ani průmyslová hnojiva. Potřebné živiny proto dodávají stromkům prostřednictvím kompostu či hnoje zapraveného do půdy, popř. zatravněním meziřadí, mulčováním či nastýláním příkmenných pásů. Možná je pak i forma hnojení na list, a to výluhy z kompostů či například různými zákvasy z bylin. Více informací o ekologickém zemědělství najdete na myjsmebio.cz. Nakupujete-li biopotraviny v obchodech, vždy dbejte na správné značení, tedy na loga biozebry a biolistu. Vyrazit ale můžete také přímo ke zdroji na blízkou ekofarmu. Pokud nevíte, která se nachází právě ve vašem okolí, mrkněte na interaktivní mapy kamprobio.cz a lovime.bio. Nákupem lokální bio produkce podporujete ekologické zemědělce a zároveň se podílíte i na zvýšení kvality života, zaměstnanosti a atraktivity regionu, který je třeba právě vaším domovem.