Rustikální styl bydlení se velmi podobá tomu venkovskému. Je více přírodní. Co dalšího by v něm nemělo chybět?
Podobně jako venkovský styl bydlení i ten rustikální vyvolává pohodu a útulno. I tento je plný přírody. Kámen, dřevo, keramika, květiny, na rozdíl od venkovského je ten rustikální výraznější barevně. Využívá tmavší tóny dřeva, hnědé, ale i modré, zelené, hnědočervené odstíny. Vždy by ale měla barva působit velmi přirozeně. Rustikální bydlení kromě toho obsahuje i moderní prvky. Můžete v něm najít nejen provensálské motivy, ale také severské. Každý národní styl má totiž své rustikální varianty ve svých historických podobách.
Typické pro rustikální styl jsou vyřezávaná dvířka skříněk, ale také zdobné úchyty, často ve výrazné barvě. Ozdobnost a dekorativnost. Skříně mohou být staré, ale i nové. Mohou se objevovat měděné doplňky. Ani v tomto případě se nemusíte vyhýbat patině a shabby kouskům. Přirozenost tu hraje významnou roli.
V místnostech je dostatek nábytku, včetně příborníků, almar, komod, ale také různé prosklené vitríny.
Pokud se na podlahu nehodí dřevo, můžete zvolit imitaci tradičních materiálů, třeba i dlažby. Rustikální styl je na rozdíl od selského více honosnější.
V případě sedacích souprav hraje hlavní roli pohodlí a příjemný vizuální styl, ve kterém nenajdete ostré hrany.
Chybět by neměl ani masivní jídelní stůl. Často rustikálních prostorech najdeme krb nebo kamna.
Dekorace v rustikálním stylu
Stěny by neměly být přezdobené, ale také by na nich neměly chybět dekorace. Může se jednat o obrazy s venkovskými motivy, malované talíře.
Textilním dekoracím nechybí kostky, květiny. Z materiálů se vyplatí sáhnout po bavlně, vlně, lnu a hedvábí, tedy těm přírodním.
Osvětlení často bývá v kovu a připomíná svícny a lucerny. Umístit můžete i keramiku, přírodní koberečky, kožešiny a kůže.
Z rostlin saháme pro těch tradičních, exotika tu nemá místo. Chybět by neměly bylinky v živé i sušené podobě.