Horké dny bývají pořádnou výzvou pro náš organismus. S vedrem se ale nemusíme smířit a nabízí se nám řada tipů, jak se ochladit. Zjistěte, jak na to.
Klimatizace v našich domech není zas tak častá a horké léto nám dává pořádně zabrat. I bez klimatizace si můžeme domov ochladit.
1. Omezte vstup tepla do bytu
- Uzavření oken a dveří: Když čekáme horké počasí, je nejlepší, když začne přibývat teplota, zavřít okna i dveře na balkon, terasu. Tak se teplo nedostane dovnitř. Větrejte v noci a brzo ráno.
- Zatemnění oken: Využijte závěsy, žaluzie (využít se dají vnitřní i vnější), rolety, které odrážejí sluneční světlo. Zatáhněte je ráno a nedovolte horku proniknout dovnitř.
- Protisluneční fólie: Tato fólie nepustí teplo dovnitř, ale odráží ho směrem ven. Sehnat fólie je možné v provedení pro exteriér i interiér.
- Izolační fólie: Fólii, která odráží teplo zpět ven, je dalším výborným pomocníkem na chránění chladu v bytě. Okenní fólii se říká tepelně izolační.
2. Snižte vnitřní zdroje tepla
- Vaření: Pečení a náročné vaření necháme na dobu, kdy nebude takové takové teplo. Přidáváme tím totiž polínka do ohně v již i tak teplé místnosti.
- Elektronika: Ačkoliv se to nezdá, i elektronika vyrábí teplo, které je v místnosti znát. Obzvlášť, když se jedná o více spotřebičů. Televize, počítač, světla. Když je nepotřebujete, vypněte je.
3. Ochlazení těla
- Hydratace: Hydratace je důležitým krokem. Doplňovat tekutiny můžeme hned několika způsoby a ideální je kombinovat všechny. Základem je dostatečný pitný režim, ideálně kohoutkové vody. Druhým způsobem je konzumace lehkých jídel. Tučná hutná jídla necháme na zimu. Důležitá je také vodnatá zelenina, jako jsou okurky, cuketa, brokolice, lilek, rajčata, řapíkatý celer, ochlazující je také třeba zelený čaj.
- Ochlazení pokožky: Na ochlazení můžeme využívat spreje, které si budeme stříkat na obličej, pomohou i studené obklady, vhodná je vlažná sprcha.
4. Vyměňte těžký textil za lehčí
- Hřejivé látky nemají v létě v domácnosti ani šatníku co dělat. Začít můžeme u zavěšení lněných závěsů. Mimochodem pověšení vlhkých záclon je v místnosti také velmi příjemné.
- Ložnice: Vyplatí se také věnovat pozornost ložnici. Natáhněte bavlněné prostěradlo a vsaďte na a změně povlečení za bavlnu, bavlněný satén a další materiály určené pro horké léto.
- Oblečeni: Hodí se také vyměnit oblečení za lehčí a savé.
5. Obklopte se rostlinami
- Rostliny v místnosti přinášejí lepší vzduch, stín a uvolňují vlhkost.
6. Ventilace a klimatizace
- Ventilátory: Nejmenší technickou investicí jsou malé stolní ventilátory. Vylepšit efekt studeného vzduchu můžete tak, že před něj dáte misku s ledem, bude chladnější.
- Stropní ventilátory: Stropní ventilátory nastavte na letní režim. Lopatky se točí proti směru hodinových ručiček a vytvářejí chladivý vzduch.
- Klimatizace: Klimatizace může být přenosná a centrální. Nejspíš nepotřebujete ochladit všechny místnosti, a tak se hodí lépe ta mobilní.
Doufáme, že díky těmto tipům bude váš byt mnohem příjemnějším místem i při vysokých letních teplotách.