Přestože máme zimu, můžeme provést drobné změny, abychom si domov zútulnili a bylo nám v něm mnohem tepleji. Stačí zvolit vhodné doplňky, barvy a materiály, a hned budete mít hřejivější pocit. Zaměříme se na obývací pokoj.
Vsaďte na útulnost doplňky
Můžete mít bydlení zařízené určitým způsobem, ale stačí změnit pár maličkostí, a domov hned získá jinou atmosféru. Ve hře mohou být nejen záclony, závěsy, ale také kusové koberce, sedací soupravy se dají doplnit o přehozy, případně polštářky.
Aby místnost ladila, je vhodné využívat podobné materiály a také vzory stejného stylu.
Vhodné barvy zateplí prostor
O tom, že určité barvy mají vliv na atmosféru prostoru je jasné. Které barvy zvolit, abyste dosáhli příjemného tepla? Samozřejmě je důležité zohlednit také světlost místa a jeho velikost.
Do malého obývacího pokoje si určitě nepořídíte vše v tmavě hnědé, protože tmavé barvy prostor zmenší. Ačkoliv právě hnědá barva patří mezi teplé, čili do zimy ideální, hodí se v menším množství třeba právě na polštářky. Doplnit je můžete béžovou, světle hnědou. Skvěle se hodí k dalším teplým barvám, jako je žlutá, případně oranžová.
Běhouny a menší koberce je třeba volit podle velikosti prostoru. Pocit pohody, kterému můžeme třeba říkat hygge, skvěle vytvoří koberce s dlouhým vlasem. Variantou jsou také umělé kožešiny.
Dodejte prostoru světlo
Už jsme zmínili dánský pojem hygge, který vytváří pohodu. A že Dánové dobře vědí, jak je třeba obrnit proti chladným dnům. Skvěle poslouží i světla, třeba právě v podobě různých svíček samostatných, stojících ve váze, kahánky v lucerničce.
Útulnosti napomůže nižší teplota světelného zdroje, ideálně na více místech.
Vsaďte na dřevěné prvky
Dřevo je další možností, jak do bytu dostat teplo. Nemusíte si kvůli tomu pořizovat parkety. Stačí zvolit třeba rámečky obrázků nebo fotografií v dřevu nebo jeho imitaci. Změnou také může být konferenční stolek, který bude mít dřevěnou desku.
Naopak chladně působí lesklé a umělé povrchy. Těm je potřeba se vyhnout.