Mezi řadou důvodů, proč nemůžete spát, může být špatná postel. Pozornost při jejím výběru by se měla věnovat posteli samotné – její velikosti, roštu, ale i matraci, lůžkovinám a roli hraje i povlečení. Postelím pro dlouhodobé spaní se vyplatí věnovat dostatek času.
Materiálům povlečení pro letní spaní jsme se už věnovali, pojďme se ale podívat na vlastní postel. Roli hraje velikost a její provedení, tedy konstrukce.
Vhodné rozměry postele
Na délku by postel měla být zhruba o 20 cm větší, než je vaše výška. Tento rozměr by měl vyhovovat tomu, abyste se na posteli cítili dobře a mohli se pohodlně převalovat. Délka postele může dosahovat běžně do 240 cm, ale pokud budete potřebovat delší, můžete si ji nechat vyrobit na míru.
Za standardní rozměry pro jednolůžko je považována postel o rozměru 90 x 200 cm. Mezi běžné šířky pak patří 140, 160, 180 cm, přičemž 140 x 200 může být i rozměrem pro dvoulůžko, pokud je v místnosti málo prostoru. Pohodlnějším rozměrem pro dvoulůžko je ale 180 x 200 cm.
K těmto rozměrům je třeba přidat velikost rámu, pokud chcete skutečný rozměr postele. Na postel o velikosti 90 x 200 cm si tedy budete pořizovat matraci o stejném rozměru. V rozměrech je třeba zohlednit také výšku postele s matrací, která je ideální ve výšce 40-50 cm, nutné je ale si vyzkoušet vstávání a uléhání.
Postele na míru pak představují vyšší finanční zátěž, než je tomu u standardních provedení. Otázka financí je důležitá. Při výběru postele by neměla být cena rozhodující. Postel se vybírá na řadu let a když sáhnete po levném materiálu, mohli byste litovat. Jsou totiž méně pevné a často začínají poměrně brzo vrzat. Z jakých materiálů lze vybírat?
Materiály konstrukce postele
- Masiv
- Lamino
- Čalounění
- Kov
- Kombinované materiály
Pojďme se na jednotlivé materiály podívat podrobněji.
Postel z masivu
Postel z dřevěného masivu představuje nejlepší volbu, co se týká životnosti, pevnosti, stability. Důležitým hlediskem je ale výběr samotného dřeva.
Nejčastěji se využívá smrkové a borovicové dřevo, které vycházejí cenově nejpřijatelněji. Je třeba ale počítat s tím, že se snadno poškodí. Stačí malé rýpnutí a hned je vidět. Mezi jejich výhody patří lehkost a pružnost.
Buk a dub pak představují nejen dražší volbu, ale zároveň i kvalitnější, co se týká odolnosti, pevnosti a stability. Nabízí tak delší životnost, která cenu vrátí, protože o to později budete muset řešit nákup nové postele. Dub je tmavý, buk světlejší, nabízí tedy možnost různých barevných úprav vycházejících z moření a lakování.
Ještě dražší variantu pak nabízí olše. Taková postel se většinou vykazuje velmi dobrou kvalitou. Je velmi pružná a ohebná, ale méně tvrdá. Snadno se na ní provádějí různé povrchové změny. Na rozdíl od ostatních druhů, olšové dřevo tolik nevysychá.
Oblíbenou volbou bývá masiv z třešně a ořechu, většinou se ale jedná o povrchovou úpravu, ne samotný materiál. V tom případě je důležité zjistit, o masiv ze jakého dřeva se jedná.
Postel z lamina
Lamino představuje lacinější variantu. Přednosti jsou spíše vizuálního charakteru a v otázce životnosti materiálu, škodit zdraví mohou různé vypařované chemikálie. Tyto postel jsou většinou i nižších pevností a kvality.
Čalouněná postel
V případě čalouněné postele je důležité vsadit na kvalitu, tedy specializovaného výrobce. Pokud se rozhodnete pro tento typ, je vhodné, aby bylo možno vyměnit matraci. Čalounění není vhodné pro alergiky, komplikovaně se udržuje a je třeba dávat pozor na kvalitní rám postele.
Mezi čalouněné postele se řadí postele boxspring, které nabízejí pohodlnou výšku pro snadné vstávání, rovnoměrné rozdělení tlaku a prodyšný pružinový základ.
Kovová postel
Kovová postel vypadá elegantně, nehodí se úplně do každého interiéru. Mezi její hlavní přednosti kromě pevnosti a odolnosti je fakt, že se snadno udržuje a nedrží se v ní roztoči ani plísně. I v tomto případě se vyplatí vsadit na kvalitnější materiál.
Výběr roštu
Výběr roštu představuje důležitou součást zdravého spaní. Právě rošt podporuje ortopedickou otázku, odvádí vlhkost z matrace a umožňuje proudění vzduchu. Na jejím provedení záleží také to, jak dlouho vydrží matrace. Pro zdravé spaní je také vhodné zvážit polohovatelný rošt.
Dá se pořídit už za necelé dva tisíce, ty dražší pak mohou stát okolo deseti tisíc. Je důležité, aby se s polohovacím mechanismem dalo jednoduše zacházet. Polohovaní může být v oblasti hlavy, ale také v oblasti kolen až nohou. Dražší volbu pak představují motorové polohovací rošty. Ty levnější začínají zhruba na pěti tisících, dražší pak mohou dosahovat zhruba devadesáti tisíc.
Lamelové rošty mohou mít různý počet, ideální je minimálně 28 a rozestup až 4 cm. Lamely jsou v rámu mírně v pohybu v závislosti na rozložení váhy a tvaru těla. V namáhanějších částech mohou být i zdvojené lamely, které mají nastavitelnou pružnost.
K pevným roštům patří, vedle lamelových, i laťkové rošty. V tomto případě je třeba věnovat pozornost velikosti mezer mezi latěmi, které by měly dosahovat maximálně 4 cm.
Výběr matrace
Podle druhu roštu se vybírá typ matrace. Například v případě lamelových můžete sáhnout po pěnové, latexové i vyztužené matraci (třeba kokosovláknitou deskou). V případě laťových jsou to pak pružinové nebo pěnové matrace s vyšším jádrem.
Ideální je vhodnou matraci vybírat ve specializované prodejně. Ani na matraci není dobré šetřit. Důležité je zohlednit, pro jak starou osobu bude matrace určena. Pro děti je důležitá tvrdší prodyšná matrace, která má odnímatelný potah, ten jednoduše vyperete v pračce. Naopak senioři ocení tvrdší vyšší matraci, která umožní snazší vstávání.
Vybírat je možné z pěnové matrace – studená pěna, biopěna (minimálně 50 % přírodních látek). Jsou vzdušné a dobře odvádějí vlhkost, ale nečistoty zůstávají v pórech.
V případě latexových matrací by celková hustota latexu měla dosahovat alespoň 60 kg/m3. Ocení je alergici, představují výbornou podporu těla, kromě toho nabízejí pozitiva jako pružnost, životnost, regulace vlhkosti i dobrá údržba
Další možnost představují taštičkové a pružinové matrace, které vynikají dlouhou životností a nepřitahují prach.
Mezi významné vlastnosti patří prodyšnost. V tomto ohledu jsou vhodné materiály jako kokosové vlákno, koňské žíně, z pěn je to studená pěna, dobře prodyšné jsou také pružinové matrace.
Z hlediska tvrdosti jsou vhodnější tvrdší materiály. Pro osoby s kloubními potížemi nebo s bolestmi zad se doporučují matrace z paměťové pěny, matrace s kokosovými vlákny. Nejčastěji se využívají středně tuhé matrace. Patří mezi ně pěnové, sendvičové, pružinové, z kvalitních přírodních materiálů.
Oblíbené jsou také matrace, které nabízejí dva povrchy (každý na jedné straně), kdy si volíte vždy ten pro vás aktuálně příjemnější.
U matrací je také výbornou možností odnímatelný potah, který se dá vyprat. Některé potahy jsou i s obsahem stříbra, případně Aloe very, který často volí alergici a citlivé osoby.