Celodenní sezení v kanceláři, obvykle spojené s prací na počítači, je součástí každého všedního dne mnoha zaměstnanců a podnikatelů. Pokud se to týká i vás, určitě už jste sami zjistili, že to s sebou nese negativní následky. Abyste předešli typickým problémům souvisejících se sedavou kancelářskou prací, jako jsou bolesti zad, krku či hlavy nebo snížení kondice a problémy s křečovými žilami, musíte se zamyslet nad ergonomií pracovního místa. V případě, že jste zaměstnavatel a vaši zaměstnanci pracují v open space kanceláři, je zajištění zdravého pracovní místa pro všechny zaměstnance na vás. Podnikatelé, ať už třeba s domácí nebo sdílenou kanceláří, se o to musí postarat sami.
Ať už jste zaměstnavatel, který musí zařídit velkou open space kancelář, nebo samostatný živnostník, investice do ergonomického vybavení kanceláře se v každém případě vyplatí. Pokud vás ani vaše spolupracovníky nebudou trápit výše zmíněné problémy, všichni se budete moci lépe soustředit na práci, což přirozeně vede k vyšší efektivitě při plnění úkolů.
Kvalitní ergonomické vybavení je základ
Naprostým základem pro vytvoření zdravého, nebo chcete-li nejméně špatného místa pro mnohahodinové každodenní sezení jsou ergonomické kancelářské židle či křesla s dostatečnými možnostmi nastavení, aby si ji každý mohl přizpůsobit své postavě. Židle by měla poskytovat oporu beder pro podporu přirozeného zakřivení páteře a mít nastavitelné područky. V závislosti na provedení opěradla pak může být potřebná nastavitelná opěrka hlavy. Samozřejmostí je možnost nastavení výšky sedáku v dostatečném rozsahu, aby židle vyhovovala všem nehledě na jejich výšku.
Druhým základním kusem skládačky pro zdravé sezení jsou kvalitní stoly – pevné, akorát vysoké a s dostatečně velkou pracovní deskou. Právě výška stolu však často bývá problémem, protože závisí na výšce postavy, která se pochopitelně napříč kolektivem může výrazně lišit. Pevná výška stolu tak s největší pravděpodobností nebude ideální pro všechny pracovníky. Řešením jsou elektricky výškově nastavitelné stoly, které umožňují nastavit výšku desky stolu naprosto přesně tak, aby každý pracovník mohl sedět tak, jak se správně sedět má. Navíc mají ještě jednu obrovskou přednost – lze díky nim střídat sezení a stání a přitom stále nerušeně pracovat na počítači.
Dbejte vy i vaši zaměstnanci na zásady správného sezení
Samozřejmě pouze ergonomické židle či křesla a polohovatelné stoly nejsou při celodenním sezení před monitorem všechno, stejně důležité je správné sezení u PC. Pokud člověk nebude znát a dodržovat základní zásady zdravého sezení, ani to nejlepší kancelářské vybavení mu příliš nepomůže. Nebojte se proto své zaměstnance po jeho pořízení náležitě poučit, brzy přijdou na to, že má smysl tyto zásady dodržovat.
A jaké zásady to vlastně jsou? To se dozvíte v následujících bodech.
- Vzpřímený posez – Nemusíte sedět jako opření o zeď, ale v židli byste neměli „ležet“, jak to má mnoho lidí v oblibě.
- Vhodně nastavená židle – U židle nastavte výšku sedáku tak, abyste v kolenou svírali pravý úhel. Nohy si při sezení nedávejte přes sebe pro podporu krevního oběhu. Pravý úhel byste měli svírat rovněž v loktech, které mějte podepřeny područkami. Dále si přizpůsobte opěrku hlavy, pokud je jí židle vybavena.
- Správná výška stolu – Pro dosažení pravého úhlu v loktech pomůže vhodná výška desky stolu, k čemuž se hodí výškově nastavitelný stůl. Díky loktům ve výšce desky stolu nebudete mít ohnutá zápěstí a ty vás tak nebudou bolet.
- Umístění monitoru – Monitor mějte v takové výšce, aby jeho horní hrana byla v úrovni vašich očí. Váš pohled tak bude většinou směřovat mírně dolů, kde je střed monitoru.
- Symetrické uspořádání stolu – Monitor musí být přímo před vámi, stejně jako klávesnice, abyste neměli otočený krk a nenatáčeli se v trupu. Pokud máte více monitorů, před sebe umístěte ten, na který se díváte nejčastěji.
- Střídání práce vsedě a vestoje – Úplně nejlepší při celodenním sezení je celý den nesedět. Pokud vaše práce nevyžaduje alespoň občasné postavení a krátkou chůzi, vysvobozující řešení zde opět nabízí stoly s nastavitelnou výškou.
Vsaďte na praktické vybavení a příjemné prostředí
Pro vyšší efektivitu práce pomůže i vhodná volba dalšího zařízení kanceláře, které přispěje k pohodlnější práci a příjemnějšímu prostředí. Zaměřte se například na praktické skříně a regály pro zlepšení přehlednosti v dokumentech či uložení kancelářských potřeb a snažte se v kanceláři vytvořit pohodovou atmosféru. Uvolněnou a příjemnou atmosféru do kanceláře přinesou třeba obrazy nebo květiny. V případě květin volte nenáročné pokojové rostliny, které nevyžadují častou a náročnou péči.