Výběr nové sedací soupravy nebo třeba jen pohovky by vždy měl být velmi promyšlenou záležitostí. Sedačka je místem pro relaxaci, člověk by se na ní měl cítit pohodlně. Jak má vypadat správná pohovka?
1. Základem je pohodlnost
Když vybíráte sedací soupravu, měla by být pohodlná pro všechny členy domácnosti. Bude sedačka určena dvěma, třem, nebo dokonce více osobám? Bude se hodit sedací souprava do „U“ nebo do „L“? Neváhejte proto s důkladným vyzkoušením. Jestliže se dá rozkládat, zkuste i tuto podobu. Vyhovuje měkkost, má dostatečně vysoké opěradlo? Dá se na něm nejen dobře sedět, ale také ležet, pokud si čas od času na gauči rádi zdřímnete. Z tohoto důvodu byste měli mít možnost dobře natáhnout nohy.
Pozor na velmi měkké sedačky, které budou při delším sezení představovat peklo pro vaše záda.
2. Vizuální podoba
Vizuální podoba je velmi důležitá, protože by gauč měl zapadnout do interiéru. Když sáhnete po decentnějších tónech, lépe se sedačka sladí se zbývajícím prostorem, když zvolíte výraznou barvu, pokoj se rozsvítí, a stane se dominantou pokoje. Barva a design gauče také závisí na tom, jestli máte děti, případně domácí mazlíčky.
Z dlouhodobého hlediska se není potah zásadním problémem, protože sedačku je možné přečalounit. Spoustu parády a proměn také dokáží vyvolat obyčejné polštářky. Když budete chtít vsadit na kvalitu, jedním z hledisek volby čalounického materiálu je hodnota marindale, která určuje pevnost v oděru. Hodnota 40 000 se považuje za velmi dobrou.
3. Kvalitní konstrukce
Kvalitní konstrukce (rám) pohovky je důležitým faktorem, když si sedačku nevybíráte jen na pár let. Mohou vydržet i přes deset let. Levnější pohovky někdy totiž mají rám z dřevotřísky, borovice nebo smrku, případně plastu nebo kovu. Kvalitní pohovka má pevný rám z tvrdého dřeva (ideálně z dubu, buku, javoru).
4. Nohy si zaslouží pozornost
Také tak drobná a zdánlivě neviditelná věc, jako jsou nohy, zaslouží pozornost. Jsou dvě možnosti upevnění. Mohou být součástí rámu nebo připevněny šrouby, případně hmoždinkami.
Právě nohy totiž mohou pomoci při testu kvality rámu. Když se po nadzdvihnutí o pár centimetrů zvedne i druhá noha, je to v pořádku. Jinak to vypovídá o zkrouceném rámu. Sledujte také případné zvuky, které ve prospěch kvality příliš nehovoří.
5. Vhodná výplň
Dobrý výplňový materiál představuje polyuretanová pěna. Je pohodlná, měkká a nabízí odpružení. Obdobně je na tom i HR studená pěna, která nabízí tvarovou stálost, prodyšnost a elasticitu. Velmi kvalitní variantou je také pružinové jádro nebo paměťová pěna.
Materiál je důležitý pro kvalitní posezení, aby se člověk během něj cítil pohodlně a aby nebyl příliš měkký. Kvalitní odpružení má vliv jak na pohodlí při sezení, tak na životnost sedací soupravy.
6. Kvalitní polstrování
Celý gauč, až po spodní část by měl být kvalitně polstrovaný. Zkontrolujte si dobře rohy, jestli neucítíte ostré kraje rámu, což by o kvalitním provedení příliš nesvědčilo.
Materiál potahu může být kožený nebo látkový. Z látkových se často volí praktická nešpinivá úprava, která usnadňuje úklid.
7. Zkontrolujte polohování
Jestliže má pohovka možnost rozložení, určitě to vyzkoušejte, abyste nezjistili, že někde nějaká komponenta vadí. Vše má jít hladce. Pokud má pohovka úložné prostory, zkontrolujte i jejich provedení.
A rada nakonec. Vyplatí se znát prostorové rozložení u vás doma. Nechte si od odborníků v obchodě poradit, jestli se se sedačkou vejdete do všech dveří v bytu/domě, případně, jestli se s ní vytočíte po schodech a podobně. Při posuzování vhodnosti zvolené sedačky se hodí půdorys místnosti (nebo 3D plán), je potřeba zohlednit i takové věci, jako jsou parapety, radiátory, výška oken a různé odchylky v prostoru. Vše je třeba důkladně promyslet.