Děsíte se každoročního zúčtování za energie a každý rok si říkáte, že je načase začít šetřit? Je mnoho způsobů, jak se k šetření postavit. Jedním z nich může být instalace praktických beztlakých ohřívačů vody. Zajímá vás, jak fungují a kdy je využít, aby se vám vyplatily?
Princip fungování elektrických beztlakových ohřívačů
Beztlaké ohřívače vody fungují na principu uzavření tlakového rozvodu vodovodního řádu přímo na vodovodní baterii. Díky tomu nenajdete v beztlakových ohřívačích součástky, které by byly vystaveny tlaku vody, konstrukce je velmi jednoduchá a představuje jednu z nejekonomičtějších variant ohřívačů.
K tomu, aby mohly beztlaké ohřívače fungovat, je ovšem nutné, abyste k nim pořídili speciální vodovodní baterii, přes kterou do ohřívače vtéká studená voda a ta vytlačuje z ohřívače vodu teplou.
Důležité je také vědět, že elektrické beztlaké ohřívače mohou ohřívat vodu jen pro jedno odběrné místo. Pokud byste chtěli ohřívat vodu pro více umyvadel nebo dřezů, musel by být každý vybaven samostatným beztlakým ohřívačem nebo byste museli sáhnout po tlakových ohřívačích, které mohou díky jiné konstrukci přivádět teplou vodu na více míst.
Se všemi typy ohřívačů se můžete seznámit u české značky Wterm.
Zásobníkový nebo průtokový ohřívač – jaké jsou mezi nimi rozdíly
V oblasti beztlakých ohřívačů máte stále z čeho vybírat. Sáhnout se dá po beztlakových průtokových ohřívačích, které ohřívají vodu ve chvíli, kdy otočíte kohoutkem, nebo po beztlakých zásobníkových ohřívačích, které vytvářejí zásobu teplé vody v zásobníku ohřívače.
Jaký si tedy vybrat? Pokud potřebujete naráz větší množství teplé vody, zvolte zásobníkový ohřívač. Pokud chcete mít teplou vodu průběžně, vyberte si průtokový ohřívač. Oba typy ohřívačů se výborně hodí do menších domácností s méně členy. Průtokové ohřívače najdou skvělé využití i na chatách či chalupách.
Šetřete, když to jde
Pokud správně vyhodnotíte potřebu využití teplé vody ve vaší domácnosti a podle toho vyberete vhodný typ ohřívače, můžete dospět k velmi zajímavým finančním úsporám za energie nutné pro ohřev vody. To platí i v případě rekreačních objektů nebo u prostor určených k podnikání, jako jsou dílny, kanceláře, ubytovny, hotely a podobně.