Rádi sledujete pořady Jak se staví sen nebo Norské domy snů? Tak to by vás mohla bavit další dokumentární lahůdka. Domy na konci světa kombinují to nejlepší z obou seriálů, a ještě něco navíc.
Sníte o domečku na samotě, bez otravných sousedů? Postavit úplně nový dům, za krátký časový úsek, se spoustou vychytávek, v krásné přírodě. Takhle to dali dohromady v novém pořadu na Prima ZOOM Domy na konci světa. Dobrodruzi se svými týmy bojují s matkou přírodou, aby postavili jedinečné stavby na odlehlých místech světa v americkém dokumentárním seriálu.
Domy snů, a ještě bez sousedů, nabízí Prima ZOOM:
Od 8. 5. 21.00 – Domy na konci světa III
Od 19. 6. 21.00 – Domy na konci světa IV
Domy na konci světa III + IV (celkem 9 dílů vždy v neděli ve 21.00, reprízy ve středu v 17.00)
Odvážní dobrodruzi a jejich týmy věrných pomocníků bojují proti silám matky přírody, aby vystavěli výjimečné domy na konci světa. Ať už jde o pustou část Montany nebo mrazivě ledový severní pól, jurty, dřevěné chaty nebo fascinující zemědomy, podaří se jim dokončit stavbu včas předtím, než uplyne termín? V tomto poutavém seriálu navštívíte moderní farmu ve Wisconsinu, horský dům v Maine, dům na stromě v pohoří Blue Ridge v Georgii nebo usedlost budovanou ve Velkých kouřových horách. Podívejte se, jestli si tito dobrodruzi dostavějí své domy snů a začnou bydlet na konci světa tak, jak si přáli.
Domy na konci světa: Proč si někdo zvolí bydlení bez lidí? A jaké je vaše pojetí domova? Ať už se jedná o místo, kde by chtěl člověk trávit maximum možného času, nebo specifický stav mysli, tento výraz je snad pro každého z nás emočně zabarvený. O to více nás znepokojují případy, kdy se někdo rozhodne jít proti všeobecným očekáváním společnosti a zařídit si domov mimo vymoženosti civilizace. Vždyť se jako lidstvo snažíme po tisíciletí zvelebovat svůj životní prostor, vytvářet pravidla a udržovat technologický pokrok, aby se nám ve společnosti druhých lidí žilo co nejlépe. Tak proč to někomu nestačí?
Originální název série zní – Building off the Grid. V posledních letech se v anglofonních zemích rozšiřuje slovní spojení „off the grid“, což znamená „bez připojení“ či „mimo síť“. Takto bývají označovány domy, které jsou zcela soběstačné, nepotřebují tedy napojení na inženýrské sítě ani jinou infrastrukturu. Díky tomu se dají postavit kdekoli, a to i v odlehlých místech mimo civilizaci. Jejich konstrukce navíc obvykle umožňuje i přesun, není nutné se tedy vázat k jednomu konkrétnímu místu. Vedle ekologičnosti skýtá takové bydlení řadu výhod pro ty, kteří za každou cenu chtějí shodit okovy civilizace.
Dalšími důvody k samotářskému způsobu života mohou být finance a také strach. Nižší ekonomické nároky umožňuje třeba život v karavanu na levně koupené půdě či veřejně dostupných místech, ruku v ruce s ekologičností jdou i nižší náklady na spotřebu energií. Řada lidí ve Spojených státech se z těchto důvodů uchyluje k životu v komunitě: Náklady jsou nižší, sdílení informací i zdrojů efektivnější. Ukazuje se, že romantický ideál osamělého života bez společnosti druhých lidí je pro většinu z nás jen těžko naplnitelný. Poustevníci paradoxně beztak leckdy končí v jakýchsi kmenových pospolitostech s domluvenou dělbou práce, na nichž celá naše civilizace vyrostla. Opomenout však nelze ani strach o vlastní bezpečí v nepřehledném velkoměstském prostředí či nedůvěru ve státní instituce – oboje se následně projevuje touhou utéct od podezřelými lidmi zaplevelených metropolí do nezkažené (a skutečně v lecčem čitelnější) přírody.