Vyndali jste prádlo z pračky a nevypadá jako čisté? Možná na něm najdete i nějaký ten kousek špíny. Kdy jste vlastně naposledy čistili pračku? Zjistěte, jak ji snadno vyčistit. Budou vám stačit věci, které máte doma.
A kde se berou kousky špíny? Tyto „cucky“ představují zbytky mastnoty, pracích prostředků, aviváže, část může i tvořit plíseň na těsnění, ale i částečky vodního kamene. Nenápadně se usazují v pračce a jednoho dne si zkrátka všimneme nechutných zbytků špíny.
Zhruba jednou za měsíc je třeba provést důkladnou očistu jednotlivých částí pračky. Jen tak zůstane v dobrém stavu a bude odvádět odpovídající práci. Na co všechno je třeba se zaměřit? Péči je třeba věnovat nejen samotnému bubnu, ale i gumovému těsnění a zásobníku pracích prostředků. Zapomenout nelze ani na odtokovou trubici.
Jak vyčistit gumové těsnění pračky
Gumové těsnění okolo bubnu pračky je plné různých nečistot a usazenin, i když po nich možná musíme trochu zapátrat. Vlhkým hadrem opatrně vytřete nečistoty z celé gumové části. Může se stát, že v záhybech těsnění zbude nečistota, s tím vám pomůže starý měkký kartáček na zuby.
Jak vyčistit zásobník na prášek
Zásobník na prostředky na praní nejspíš používáte jen, když chcete vložit prací prostředek. I ten se ale zanáší.
Co udělat? Vytáhněte zásobník ven, opláchněte ho v umyvadle, které by měly snadno povolit. Bude se hodit kartáček a ocet s vodou. Touto směsí okartáčkujte usazeniny, které se nepodařilo opláchnout. Závěr opět patří octu. Naneste ho na hadřík a tím otřete otvor zásobníku.
Preventivně nechávejte po každém praní otevřený zásobník, aby mohl vyschnout.
Jak se postarat o buben pračky
Prevence péče o buben spočívá v tom, že čas od času se vyplatí přidat k praní ocet. Variantou jsou dvě lžíce sody pravidelně při praní. Sodu využijete nejen v kuchyni. Z úklidu domácnosti bývá používána na odstraňování nečistot a také neutralizuje zápach.
Čištění pračky octem a kyselinou citronovou ale většina výrobců praček nemá příliš v lásce. Sice se oblíbený čistič postará o nečistoty a vodní kámen, ale škodí gumovému těsnění. Podobně je na tom i filtr. Opraváři tvrdí, že tyto pomocníci v domácnosti mohou zkrátit životnost pračky.
Ovšem jednou až dvakrát do roka si to dovolit můžete. Na pračku pak budete potřebovat velký hrnek octa, který nalijte do bubnu pračky. Pak pusťte pračku na prázdno na maximální teplotu a nejdelší program.
Jak se postarat o odtokovou hadici
Mysleli jste si, že o odtokové hadice není třeba se starat, když využíváte sodu a ocet? Úplně jim nevěnovat pozornost se příliš nevyplatí. Můžete zjistit, že zápach přichází právě z této části.
Co udělat? Čas od času zkontrolujte odtokovou hadici. Podívejte se, jestli v žádných místech není zkroucená, to totiž může vést ke komplikacím. Hadici dávejte vždy volně. Jednou za čas vyperte pračku na nejvyšší teplotu, s přidáním sody. Variantou je také to, že pračku vyčistíte za pomoci dvou tablet do myčky. Vyčistí totiž i pračku. Vhodné je i v tomto případě nastavit pračku na maximální teplotu. Praní na vysokou teplotu je důležité pro správné fungování pračky. Kromě toho, že nebude zapáchat také odstraní většinu bakterií, virů a plísní.
Nezapomeňte propláchnout filtr
Na závěr čištění omyjte pračku zvenčí pomocí saponátu a čisté vody. Nezapomeňte na to, že nečistoty se mohou skrývat i ve filtru. Vyndejte ho a očistěte horkou tekoucí vodou. Většinou stačí jen voda a případně mýdlo. Nepoužívejte agresivní čisticí prostředky.
Jak často toto čištění provádět? Záleží na tom, jaké prádlo obvykle perete. Pokud je to syntetické prádlo bez jemných vláken, stačí filtr propláchnout jednou měsíčně. Pokud naopak vlákna pouští, je třeba ho propláchnout po každém praní.
Další preventivní opatření
Aby prádlo nezapáchalo, je třeba ho po vyprání co nejdříve pověsit. Hodí se také nechat otevřená dvířka pračky, aby mohla vysychat. Nemusí být otevřená zcela, což někteří výrobci ani nedoporučují, ale stačí zhruba deset centimetrů.
Zdroj: bgh.com, thespruce.com, prohousekeepers.com.