Uklízet domácnost můžeme pomocí chemických přípravků, spoustu práce ale provede obyčejná jedlá soda. Tenhle snadno dostupný prostředek má řadu možností využití a my vám prozradíme, které to jsou.
Soda na čištění
Jedlá soda (soda bicarbona) je levná a přitom se s její pomocí uklidí spousta nepořádku. Na co ji využít?
Vyčistí nečistoty, jako je třeba špína na hřebenu, zubní kartáček, kuchyňskou desku, sporák, připálené hrnce, mikrovlnku, kalíšek na vodu na čištění zubů a spoustu dalších předmětů a míst. Poradí si s připáleninami, mastnotou.
Soda se smíchá s malým množstvím vody, nanese se na předmět a chvíli se nechá působit (zhruba čtvrt hodiny). Tento bílý prášek – nebo lépe – kašička z něj se také využívá na skvrny na prádle při praní.
Soda se hodí na lesk nádobí – vrchovatou lžíci přidejte do vody na mytí. Pomůže vyčistit i odpad. Velkou lžíci sody nasypte do výlevky a zalijte teplou vodou.
Podobně můžete sodu využít i na odstranění vodního kamene, který by mohl vznikat v nádržce WC. Nasypte velkou lžíci sody do nádržky, nechte pár hodin působit a spláchněte.
Vyčistit sodou se dá také pračka a myčka. Nasypte půl hrníčku do zařízení a nechte běžet na krátký program
Jedlá soda se dá použít i na kovy, jako je stříbro a zlato, ale také na mramor.
Soda v kuchyni
Soda v kuchyni se využívá především proti zápachu. Postará se o něj třeba v lednici, kam můžete dát malou mističku s hrstí sody. Pokud vám na prstech zůstane vůně třeba z ryb, využijte kašičku ze sody.
Zápach je ale možné vyřešit na jiných místech, než kuchyně. Prášek v podobě sody se dá nasypat do bot, vyřešíte tak třeba i zápachem z bot. Prášek by se měl dostat do celé spodní části. Nechte pár hodin působit a nakonec dobře vyklepejte.