Moli se mohou objevit kdekoliv. V městě i na vesnici. Najdeme je na stěnách, ale hlavně v zastrčených místech, rozích, nevětraných prostorech. Jak se jich zbavit?
Mol šatní a mol potravinový – rozdíl
Oba motýlci jsou šediví. Ten potravinový má ale dlouhá křídla s tmavými skvrnami. Mol šatní je menší a jeho křídla jsou stříbrná. Ničí hlavně oblečení a textil, ale nepohrdnou ani jídlem. Potravinový mol má v oblibě nejrůznější pytlíky s potravinami. Od mouky, přes vločky, strouhanku a sušenky, až po rýži. Vleze kamkoliv. Oba druhy molů vytvářejí jemné pavučinky, které je potřeba ihned důkladně zlikvidovat. Jakmile si jich všimnete, je nejlepší potraviny hned vyhodit, mohou tam totiž být i nakladená vajíčka, která těžko najdete.
Odkud se berou moli
Mol se do domácnosti může dostat snadno. Může zaletět oknem, ale třeba si ho přinesete spolu s potravinami.
Jak se zbavit molů
V boji s těmito škůdci můžeme zvolit tradiční postupy, ale i ty moderní. Od černého pepře a bobkového listu, přes tiskařskou čerň v podobě novin, až po levanduli a další aromatické rostliny. Právě levanduli také využívají moderní přípravky proti molům šatním.
Mol se do domácnosti může dostat snadno. Může zaletět oknem, ale třeba si ho přinesete spolu s potravinami.
Jak se zbavit molů
V boji s těmito škůdci můžeme zvolit tradiční postupy, ale i ty moderní. Od černého pepře a bobkového listu, přes tiskařskou čerň v podobě novin, až po levanduli. Právě tu také využívají moderní přípravky proti molům šatním.
Moderní přípravky na celou věc jdou vědecky a vábí samečky. Ti se třeba přilepí na lepivý papírový proužek a už se odtud nedostanou. Když jsou tyto papírky v blízkosti potravin, nesmí mít vůni, ale ani nesmí obsahovat insekticidy. V obou případech by se potraviny znehodnotily.
Proti molům šatním se dají použít přípravky v podobě gelu, pytlíčků, ale i spreje.
Prevence proti molům
Moli mají rádi klid, vyhledávají tedy místa, se kterými nepracujete, na která nesaháte a nevětráte je. Moli nemají rádi velké teplo ani velký chlad. Místa s oblečením je třeba větrat, čas od času přerovnat a skříň dobře vytřít. Občas se doporučuje i nepoužívané oblečení vyprat. Obdobně je vhodné zacházet i s povlečením a peřinami. Skříně i textil by neměly být vlhké, ale dokonale suché. Na nošeném oblečení zůstávají šupinky kůže, které molům chutnají. Déle nenošené oblečení se doporučuje uchovávat ve vakuově uzavíratelných obalech. Preventivně je možné doplnit různé přípravky proti molům, které prostory ochrání, většinou až šest týdnů.
Potraviny při přinesení domů z obchodu je třeba zkontrolovat – aby na nich nebyly jemné pavučinky, případně vajíčka (ta jsou velmi malá a připomínají minikuličky). Sypké potraviny se vyplatí skladovat ve velmi dobře těsnících nádobkách. Při kontrole potravin ale hledáte i larvy a motýlky.