Myčka nádobí je skvělým vynálezem. Abychom si ho mohli co nejdéle užívat, je třeba respektovat určitá pravidla. Máme jejich přehled. Jak se starat o myčku nádobí?
Do myčky pouze nádobí beze zbytků
Pokud chcete po omytí nejen čisté nádobí, ale také co nejdéle fungující myčku, hlídejte, co vlastně do ní dáváte. Nádobí, které tam zamíří, má být bez zbytků jídla, jinak to totiž povede nejen k tvorbě zápachu, ale i k ucpání čerpadla.
Do myčky jen vhodné nádobí
Do myčky vkládejte jen ty předměty, které jsou pro mytí v myčce určené. Některé by se mohly nejen poškodit, ale také by mohly napáchat škodu na přístroji.
Vhodná volba programu mytí
Volba programu mytí je jedním z velmi důležitých faktorů, pokud chcete dodržet smysl pořízení myčky. Šetří nejen váš čas, ale také peníze za vodu. Když máte polovinu myčky, máte u řady přístrojů možnost dvou variant. Nabízí se zvolit krátký program. U něj ale vzniká otázka, jestli se skutečně ušetří za vodu. V konečném důsledku totiž vůbec nemusí být úspornější než dlouhý program. Jako druhá varianta se nabízí program „eco“. Sice potřebuje více času, zato využívá méně vody.
Vhodný prostředek na mytí do myčky
Mycí prostředek je další možností, jak mít dobře/lépe umyté nádobí a ještě třeba i se obejdete bez soli a leštidla. Vybírat můžete mezi klasickými sypkými prášky, tekutým gelem, tabletami do myčky a ekologickými přípravky. Přitom je ještě třeba myslet na různou kvalitu uvedených typů přípravků. Multifunkční prostředky často obsahují jak sůl do myčky, tak i leštidlo. Jinak je potřeba tyto složky do myčky přidávat speciálně.
Jak čistit myčku nádobí
Možná jste si všimli, že myčka se myje pouze do určité míry ve stejnou dobu jako nádobí. Používat kvalitní přípravky na mytí nádobí ale nestačí. Může totiž na první pohled vypadat čistá, ale přesto v ní zůstanou různé zbytky, mastnota a především vodní kámen. Tohle všechno jsou faktory, které zásadním způsobem ovlivňují dobu fungování myčky.
Ostřikovací ramena
I ostřikovacím ramenům je třeba věnovat pozornost. Jejich trysky totiž mohou být ucpané nečistotami, a pak nefungují tak, jak by měly.
Dvířka myčky a těsnění
Také dvířka a těsnění mohou být místem, kde se uschovávají nejrůznější nečistoty. Vezměte si vlhký hadřík a prostředek na mytí nádobí. Otřete jím myčku a znovu načisto.
Filtr
Filtr je součást každé myčky, která zachytává nečistoty. Opraváři ho doporučují čistit jednou týdně tak, aby nestihl zašpinit nádobí. Filtr se snadno čistí tak, že ho vyndáte, opláchnete pod tekoucí vodou. Můžete na něj vzít i houbičku, případně zubní kartáček. Vyplatí se i nanést nějaký mycí prostředek. Čistý filtr zase před zapnutím myčky vraťte na místo.
Umytí myčky zevnitř
Také myčka se potřebuje umýt zevnitř celá. Doporučuje se jednou měsíčně spustit čisticí cyklus/samočisticí program. Nezapomeňte předem vyčistit již zmiňovaný filtr.
Jak na vodní kámen v myčce
Vodní kámen trápí řadu přístrojů, pokud máte tvrdou vodu, budou problémy trochu větší. Vytváří matný povlak nejen na nádobí, ale i na vnitřním prostoru myčky. Proto se do přístroje přidává změkčovač vody. Jedná se o speciální sůl a dávkování se provádí podle potřeby. Tvrdší voda vyžaduje větší množství soli. Přípravek na leštění zase pomáhá chránit nádobí, což je vidět hlavně u skleněných předmětů. Má za úkol i bránit znovuusazování nečistot i vodnímu kameni na čistém nádobí. Díky němu i nádobí lépe usychá.
Pokud chcete čistit myčku ekologicky, můžete sáhnout po octu. Do prázdného přístroje nalijete zhruba polovinu lahve a myčku spustíte na vysokou teplotu. Podobně můžete využít i jedlou sodu.
Jak vyčistit odpad myčky
Ucpaný odpad je většinou důvodem, proč myčka přestane fungovat. Myčku vypneme, pod filtrem najdeme odpad a uvolníme ho mechanicky nebo chemicky.