Prát přece umí každý. Na to není potřeba návod. Přesto i přes vyprání někdy na prádle zůstávají nejrůznější skvrny. Některé tipy se zdají být tak samozřejmé, ale jejich souhrn se projeví na výsledku. Máme jejich přehled.
1. Vyřešte skvrny na prádle
U každého kusu prádla je třeba co nejdříve zkontrolovat, jestli na něm nejsou skvrny, a případně je hned vyřešit. Čím dříve se skvrna vyčistí, tím je větší pravděpodobnost, že půjde snáze odstranit.
2. Vyberte prádlo stejného typu
Co je při praní velmi důležité, je správné roztřídění prádla. Potřebujete zvlášť prádlo stejného materiálu (důležité je posoudit, jestli pouští barvu a jestli je ho třeba prát na určité stupně), prádlo podobné barvy (světlé zvlášť, tmavé zvlášť). Také je vhodné rozlišit, jestli je prádlo mírně znečištěné nebo silně špinavé. Důležité je se především řídit štítkem na textilu, proto je odstřihávání velmi nevhodné.
3. Zkontrolujte kapsy a zipy
Než oblečení vložíte do pračky, je potřeba zkontrolovat všechny kapsy a odstranit případné nálezy. Papír a jiné předměty mohou při praní napáchat paseku. Zipy je dobré zavřít, aby neponičily ostatní oblečení.
4. Omezte vyblednutí prádla
Výrazně barevné prádlo obraťte do rubu, omezíte tak jeho vyblednutí. Třením vláken totiž dochází k narušení jejich povrchu. Spíše než prací prášek je u tmavého prádla vhodné sáhnout po gelu. Ideálně u černého oblečení zvolit gel na černé prádlo, v případě barevných textilních materiálů využít prací prostředky na barevné prádlo. Pokud sušíte prádlo venku na slunci, vyplatí se mít barevné prádlo otočené na rub, protože tolik nevybledne.
5. Bílé prádlo potřebuje speciální zacházení
Když máte bílé oblečení a jiné textilie, je důležité, aby zůstalo čistě bílé. Zašedlý materiál nevypadá hezky. Proto se vyplatí sáhnout po speciálních čisticích prostředcích na bílé prádlo. Bílé prádlo často potřebuje vyšší teploty a je také důležité nepřeplnit pračku. Orientujte se podle štítků na prádle.
6. Nastavte pračku na správnou teplotu
Každý materiál potřebuje speciální zacházení, které dokládají štítky na prádle. Studenou vodu potřebují především jemné tkaniny a citlivé materiály, které by se při vyšší teplotě mohly poničit. Paseku by teplá voda mohla napáchat i u barevného prádla, které by mohlo pouštět barvu. Horká voda naopak patří na ručníky, ložní prádlo, bavlněné bílé materiály, silně znečištěné pracovní oděvy (hlavně se skvrnami od tuků).
7. Vyberte správný prací prostředek
Vyplatí se mít doma několik druhů pracích prostředků, abyste pro příslušné prádlo vybrali vždy ten optimální. Obecně je třeba vědět, že práškové přípravky se mohou při nízkých teplotách špatně rozpouštět a vytvořit pak skvrny. Větší prací sílu mají obvykle gely, které převážně obsahují enzymy. Ty mají lepší čisticí schopnost. Na obalu přípravku je uvedeno množství.
8. Využijte optimální množství pracího prostředku
Při praní je také třeba hlídat množství pracího prostředku. Větší množství přípravku nutně nemusí znamenat lépe vyprané prádlo. Když totiž použijete méně prostředku, netvoří se tolik pěny a ta se spolu s nečistotami znovu neusazuje na prádle. Opět je vhodné sledovat návod na přípravku a podle toho použít množství (pomocí většinou přiložené odměrky).
9. S jemným prádlem opatrně
Velmi citlivý přístup vyžaduje jemné prádlo. Může se jednat o podprsenky, spodní kalhotky, košilky. Tyto jemné materiály se vyplatí prát ve speciálních síťovaných pytlíčcích, které jdou zavírat.
10. Omezte pomačkání prádla
Postarejte se o to, aby prádlo bylo do pračky hezky poskládáno, zamezíte tak zbytečnému pomačkání. Na zmačkání prádla také má vliv teplota sušení (pokud máte sušičku). Při vysokých teplotách se materiál více mačká.
Po vyprání prádlo dejte hned do sušičky/usušte nebo ho pověste. Po usušení prádlo dobře poskládejte nebo pověste. Pokud se musí žehlit – co nejdříve vyžehlete a opět důkladně poskládejte/pověste.
11. Postarejte se o zařízení a přístroje
Jestliže chcete, aby pračka dobře vyprala, je ji třeba pravidelně čistit.
Zdroj:
Thespruce.com
goodhousekeeping.com